زمینه سازی القاعده برای "خلافت" در افغانستان

زمینه سازی القاعده برای
شنبه 24 مرداد 1394 - 11:44

سرکرده تشکیلات تروریستی القاعده در اقدامی که بیشتر شبیه به اعلام تأسیس خلافت دوم است، با سرکرده جدید طالبان بیعت کرد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، چند روز پس از اعلام خبرهای مشکوک و ضد و نقیض در خصوص مرگ "ملا عمر"، یکی از همقطاران او به نام "ملا اختر منصور" به عنوان رئیس جدید طالبان معرفی شد؛ "ایمن الظواهری" سرکرده القاعده سرانجام در پیامی با ملا اختر بعیت کرد. اقدامی که بی درنگ با استقبال ملا اختر همراه شد.
السفیر این اقدام را شبیه به اعلام دوباره "خلافت" دانست و نوشت: جبهه النصره همچنان خود را شاخه القاعده در سوریه می‌داند و مخالف اعلام جدایی از این تشکیلات تروریستی است. طالبان پس از آنکه طی برهه اخیر این فضا را ایجاد کرده بود که در حال تغییر روش و رفتار خود است؛ اکنون روابط خود را القاعده را تقویت کرد. 
البته بیعت الظواهری با ملا اختر موضوع جدیدی نیست و قبلا نیز اسامه بن لادن سرکرده سابق القاعده با ملا عمر بیعت کرده بود.
اما موضوع جدید در این بیعت این است که بن لادن این بیعت را مخفی نگه داشت و هیچگاه آن را علنی نکرد؛ درحالیکه الظواهری بیعت با سرکرده جدید طالبان را به صورت علنی اعلام کرد و گفت که القاعده از "امارت اسلامی در افغانستان" تبعیت می کند.
الظواهری همچنین سعی کرد این پیام را برساند که "امارت افغانستان" اگر "خلافت" نیست، خود آن به تنهایی پایه "خلافت" آینده خواهد بود.
آشکار است که این اقدام الظوارهی از اختلاف او با گروه داعش سرچشمه می گیرد که در سال 2014 در عراق و سوریه اعلام خلافت کرد.
اظهارات الظواهری در این بیعت درحالی مطرح می شود که طالبان تا پیش از این مدعی بوده است که فعالیتهای این گروه فقط به افغانستان محدود می شود و شامل کشورهای دیگر نیست.
هنوز ابهامات بسیاری در خصوص ملا عمر و حتی نحوه اعلام مرگ او وجود دارد.
ملا عمر بارها در گذشته اعلام کرده بود که قصد دخالت در امور کشورهای دیگر را ندارد و فعالیت طالبان فقط به افغانستان خلاصه می شود.
ملا اختر نیز در نخستین پیام پس از اعلام تعیین او به عنوان سرکرده جدید طالبان بر ادامه فعالیت این گروه در داخل افغانستان تأکید کرد؛ امری که بیانگر اختلاف نظر او و ایمن الظواهری سرکرده تشکیلات القاعده در این زمینه است.

پربیننده ترین خبرها