‌دسته گل یا ویروس در فوتبال ایران!

‌دسته گل یا ویروس در فوتبال ایران!
يکشنبه 25 مرداد 1394 - 22:25

پرسش این است که چگونه باشگاه‌هایی که با بازیکنان خارجی قراردادهای میلیاردی عقد می‌کنند از آنان تست پزشکی نمی‌گیرند و یا با مدد برخی‌ها چشم خود را بر روی این موضوع مهم می بندند

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم به نقل از جهان نیوز - متاسفانه هر روز از رشته فوتبال خبر ها ناخوشایندی به گوش می رسد ، در فوتبالی که ناکامی متوالی در همه رده ها دیگر برای همگان امری عادی شده است . در ورزش فوتبالی که یک روز درگیر مشکلات مربوط به فساد و تبانی است و یک روز ماجراهایی درباره تخلفات اساسنامه‌ای دارد؛ حالا درگیر یک معضل اساسی مربوط به مسائل پزشکی به نام هپاتیت هم شده است.

این مساله تنها مختص دوپینگ و استفاده از مواد نیروزا نیست؛ بیماری هپاتیت جدیدترین مساله و به نوعی بحران فوتبال ایران است.
با توجه به اینکه از امسال سازمان لیگ به صورت سفت و سختی تیم‌ها را مورد آزمایش پزشکی قرار داده است، نتایجی که از این آزمایش‌ها به دست آمده نشان از حضور چندین بازیکن هپاتیتی در لیگ برتر است. البته هنوز اسامی این بازیکنان رسانه‌ای نشده است اما هرچه هست حضور این بازیکنان در لیگ برتر خطرناک به نظر می‌رسد.

در هفته‌های گذشته گمانه‌زنی‌هایی در این باره انجام شد و حتی گفته شد که دو بازیکن هپاتیتی سیاه‌پوست شناسایی شده‌اند اما ظاهرا ماجرا فراتر از این حرف‌هاست و تعداد بازیکنان دارای این بیماری بیشتر از دو بازیکن است. در برنامه ۹۰ اعلام شد که پنج بازیکن هپاتیتی هستند اما اشاره نشد که چند بازیکن هپاتیتی ایرانی هستند و چند بازیکن خارجی. اما در میان این پنج بازیکن، ایرانی‌ها هم حضور دارند.

مسئول کمیته پزشکی سازمان لیگ در این باره توضیح داده که این دو بازیکن حتی از تمرین کردن معاف هستند و دیگر در جمع بازیکنان تیم خود حضور ندارند تا نگرانی را به دنبال داشته باشد. البته تلاش برای یافتن نام بازیکن یا باشگاه و حتی ملیت آنها بی فایده است چون همه چیز قرار است محرمانه بماند.

وی همچنین گفت: متاسفانه این ویروس بین بازیکنان لیگ یکی هم سرایت کرده است. ما هفت باشگاه لیک یکی را مورد بررسی قرار دادیم و ۱۳ باشگاه دیگر باقی مانده‌اند. در این مدت متوجه شدیم که هپاتیت بین بازیکنان بیشتری وجود دارد و فقط مختص آن دو نفر نیست. البته آن دو نفر حتی از تمرین کردن هم منع شده اند.

مسئول کمیته پزشکی درباره امکان بازگشت بازیکنان هپاتیتی به لیگ عنوان کرد: آنها باید هر شش ماه یک بار آزمایش بدهند و بعد از دوره درمان می‌توانند بازی کنند. فیفا می‌گوید فوتبال باعث بهبود بیماری هپاتیت می‌شود و بازیکن هپاتیتی را منع نه بلکه باید او را درمان کنیم.

بر اساس گفته وی سازمان لیگ فوتبال از هفته آینده کلاس‌های خود را در محل باشگاه‌ها شروع می‌کند و حضور در این کلاس‌ها برای تمامی بازیکنان اجباری خواهد بود. تزریق واکسن نیز از دو هفته دیگر آغاز شده و تا شش ماه آینده بازیکنان شاغل در فوتبال ایران سه مرتبه واکسن هپاتیت خواهند زد.

البته آنطور که عنوان شده است این بیماری برای فوتبالیست‌ها نباید نگرانی به دنبال داشته باشد چرا که تنها از راه تماس جنسی و خونی قابل انتقال خواهد بود که با غربالگری صورت گرفته مشکلات به حداقل خواهد رسید و دست کم بازیکنان به هنگامی سر زدن که شکستگی احتمالی سر هر دو بازیکن را به دنبال داشته و ممکن است همزمان خون یکدیگر را با هم آغشته کند، نگرانی نداشته باشند.

به هر روی این معضل باید جدی گرفته شود چون در صورت خونریزی و مصدومیت احتمال انتقال این بیماری فراوان است . متاسفانه شنیدیم که بازیکنانی از این دست در دوره های قبلی لیگ به میدان رفتند ! چند بازیکن بخاطر بیماری خونی جان باختند و…

پرسش این است که چگونه باشگاههایی که با بازیکنان خارجی قراردادهای میلیاردی عقد می کنند از آنان تست پزشکی نمی گیرند و یا با مدد برخی ها چشم خود را بر روی این موضوع مهم می بندند !؟

پربیننده ترین خبرها