جزئیات به دام افتادن احمد الاسیر در لبنان + عکس

جزئیات به دام افتادن احمد الاسیر در لبنان + عکس
دوشنبه 26 مرداد 1394 - 13:47

"احمد الاسیر" مبلغ سلفی و تکفیری که با نقشه ای کاملا حساب شده و چهره ای متفاوت قصد داشت لبنان را ترک کند، پس از دستگیری بدون آنکه تحت هیچگونه فشار قرار بگیرد لب به اعتراف گشود.

حدود ساعت ده و ربع صبح شنبه (24 مرداد) تاکسی حامل "خالد العباسی" از شهر "جدرا" در ساحل منطقه "الخروب" به فرودگاه بین المللی "رفیق حریری" رسید. خالد العباسی کرایه تاکسی را پرداخت کرد و به سوی ورودی اصلی فرودگاه رفت.
در نخستین ایست و بازرسی نیروهای امنیتی، خالد مدارک خود را به آنان ارائه کرد و کیف خودش را درون دستگاه اشعه قرار داد. یکی از نیروها نیز او را بازرسی بدنی کرد.
خالد پس از آن به طرف متصدی خطوط هوایی مصر رفت و منتظر نوبت خود شد.
ساعت ده و نیم در صف بخش نیروهای اداره امنیت ایستاد تا گذرنامه خود را مهر کند.
مأمور پس از گرفتن گذرنامه از او پرسید: "اسم تو خالد العباسی است؟. "
مأمور پس از دریافت جواب مثبت از او خواست او را تا دفتر تحقیقات که همانجا قرار داشت همراهی کند.

در آن هنگام، چندین عکس از خالد العباسی گرفته شد، و به وسیله "واتس اپ" برای افسر مربوط دفتر اطلاعات در اداره کل امنیت ارسال شد.
آزمایشگاه اداره کل امنیت در فرودگاه سرانجام اعلام کرد که گذرنامه "خالد العباسی" به صورت ناشیانه‌ای جعلی است. (به ویژه امضای افسر مسؤول اداره امنیت) در آن هنگام بازداشت خالد العباسی قطعی شد.


پس از آنکه افسر ارشد پرونده "خالد العباسی" را تحویل گرفت، در پیامی به رئیس اداره کل امنیت لبنان گفت: "مبارک باشد.. احمد الاسیر مهمان اداره ما است."
اما طرف دیگر ماجرا این بود که حدود 40 نیروی اداره امنیت با لباس نظامی و غیر نظامی در مناطق مختلف فرودگاه مستقر شده بودند. به آنها اطلاع داده شده بود که فرد خطرناکی به نام "خالد العباسی" که متهم به اقدامات تروریستی است به فرودگاه خواهد آمد، و باید تدابیر امنیتی لازم اتخاذ شود زیرا ممکن است یکی از تروریستها بخواهد خودش را در خارج از فرودگاه منفجر کند و یا داخل فرودگاه شود.
6 ماه قبل اداره امنیت اطلاعاتی را در خصوص تصمیم احمد الاسیر برای خروج از لبنان با گذرنامه و هویت جعلی دریافت کرد؛ 3 ماه قبل این اطمینان حاصل شد که او تصمیم دارد لبنان را ترک کند و او می خواهد به نیجریه برود زیرا می تواند از طریق یک شرکت مسافرتی از سفارت نیجریه در بیروت (محله بئر حسن) ویزا بگیرد و نیازی به حضور شخصی او نیست.
پس از آن چندین تیم در اداره کل امنیت لبنان تشکیل شد. علاوه بر این با کمک فوتوشاپ چندین عکس مختلف از تغییرات احتمالی که احمد الاسیر می تواند در چهره خود انجام دهد تهیه شد. یکی از این تصاویر حدود 90 درصد با چهره احمد الاسیر در لحظه دستگیر مطابقت داشت.
احمد الاسیر با خود مدارک و اسنادی جعلی در فرودگاه داشت. یکی از این مدارک یک گذرنامه جعلی فلسطینی او با نام "خالد علی العباسی" فرزند فاطمه متولد 1972 بود که 3 سال اعتبار داشت.
یکی دیگر از این اسناد الاسیر کارت شناسایی جعلی ویژه آوارگان فلسطینی بود، که در آنجا متولد 1972 شهر صیدا و از ساکنان شهرک البراد بود.

وی برای سفر به نیجریه ویزای گردشگری دریافت کرده بود که از تاریخ 10 آگوست 2015 شروع می شد و 2 ماه اعتبار داشت.
احمد الاسیر قبل از رسیدن به فرودگاه 48 ساعت را در منزل یکی از هوادارنش به نام "عبدالرحمن الشامی" در شهر جدرا اقامت کرد. پس از حمله به آن خانه مشخص شد که صاحب آن پس از شنیدن خبر دستگیری الاسیر متواری شده است.
فرزند "عبدالرحمن الشامی" در تحقیقات گفته است که احمد الاسیر بیشتر وقت خود را در حال تردد بین اردوگاه "عین الحلوه" (به همراه فضل شاکر خواننده فراری) و صیدای قدیم بود.
الاسیر فورا در آغاز تحقیقات و بدون آنکه حتی تحت فشار قرار بگیرد اطلاعاتی را به بازجویان در خصوص اماکن اقامت خود و محل انبار سلاح فاش کرد که بلافاصله تحقیقات و بازرسی از امکان لو رفته آغاز شد.
الاسیر گفت که قصد داشت از طرق خطوط هوایی مصر به شهر "ابوجا" برود. البته قرار بود توقف کوتاهی درمصر داشته باشد بدون آنکه از فرودگاه قاهره خارج شود. در نیجریه هم قرار بود شماری از افراد (لبنانی و فلسطینی) ترتیب اقامت و مخفی شدن او را در نیجریه بدهند تا پس از آن به گروه های القاعده در نیجریه ملحق شود.
دادستان کل لبنان اعلام کرده است که پرونده احمد الاسیر به دادگاه نظامی تحویل داده خواهد شد تا در خصوص حادثه "عبرا" محاکمه شود.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها