مشعل: روابط تاریخی ایران و حماس ادامه دارد

مشعل: روابط تاریخی ایران و حماس ادامه دارد
شنبه 31 مرداد 1394 - 15:13

رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) با تأکید بر تلاش این جنبش برای برقراری روابط خوب با همه کشورهای عربی و اسلامی اعلام کرد: مقاومت تا پایان اشغالگری و شهرک سازی اسرائیل ادامه خواهد یافت .

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، "خالد مشعل" در مصاحبه با سایت خبری "العربی الجدید" گفت : حماس برای حل مسأله فلسطین خواهان برقراری روابط خوب با همه کشورهای عربی و اسلامی است. 
مشعل روابط حماس و ایران را تاریخی توصیف کرد و افزود : روابط تاریخی حماس و ایران همچنان ادامه دارد هر چند در سال های گذشته به علت اختلاف درباره بحران سوریه فراز و نشیب هایی داشته است . 
رئیس دفتر سیاسی حماس اعلام کرد: روابط حماس با عربستان نیز قدیمی است .  ما اوخر ماه رمضان به عربستان سفر کردیم و ابهاماتی را که وجود داشت ، برطرف کردیم و برای بازکردن صفحه ای جدید در روابط دو جانبه تلاش می کنیم. 
مشعل گفت: روابط حماس با مصر هم قدیمی است ولی در دو سال گذشته فضای غیرطبیعی بر این روابط حاکم شده است زیرا مصر اتهامات ناروایی به حماس وارد می کند و معتقد است که حماس در امور مصر مداخله می کند ولی برای همگان ثابت شده است که حماس در امور مصر مداخله نمی کند.
مشعل افزود: با این وجود روابط حماس و مصر در حال بهبود است و ما خواهان برقراری روابط حسنه با مصر هستیم زیرا مصر همسایه فلسطین و بزرگترین برادر ما فلسطینی ها است و ما می خواهیم که روابط مان با مصر و دیگر کشورهای عربی برای حل قضیه فلسطین و حفظ  امنیت ملی این کشورها عادی و خوب باشد.   
رئیس دفتر سیاسی حماس درباره بحران سوریه اظهار داشت: امیدواریم که بحران سوریه بدون خونریزی و به دور از کشمکش های فرقه ای منطقه و براساس تأمین حقوق مردم سوریه حل و فصل شود . 
مشعل درباره اوضاع باریکه غزه نیز گفت : فلسطینی های باریکه غزه از 9 سال پیش تاکنون تحت محاصره هستند زیرا در انتخابات حماس را برگزیدند و در فعالیتی دمکراتیک مشارکت کردند . غزه تحت محاصره است زیرا قلعه مقاومت و سدی در برابر تجاوزات اسرائیل محسوب می شود . 
مشعل افزود: فلسطینی های غزه از جامعه جهانی و تشکیلات خودگردان فلسطین و دیگر طرف های منطقه ای انتظار دارند که تلاشی برای حل مشکلات آنها کنند ولی هیچ چیزی اتفاق نیفتاده است و مسؤولان فلسطینی و عربی در حل مشکلات فلسطینی های غزه کوتاهی میکنند .
مشعل خاطرنشان کرد: درپی تجاوز سال 2014 رژیم صهیونیستی به غزه آتش بس متقابلی با میانجیگری مصر اعلام شد ولی دشمن صهیونیستی بارها آتش بس را نقض کرد و غزه همچنان گرفتار مشکلات خود است و تحت محاصره می باشد و ویرانه هایش بازسازی نشده است .
مشعل اظهار داشت: من به صراحت می گویم که برخی از طرف ها تلاش کردند که مشکلات غزه حل نشود تا فلسطینی ها علیه حماس قیام کنند ولی سرانجام فهمیدند که حماس از پشتوانه مردمی برخوردار است و نمی توانند کاری از پیش ببرند .
مشعل تأکید کرد: مقاومت غزه مشروع است . ما جنگ طلب نیستیم ولی تا زمانی که اشغالگری و شهرک سازی ادامه داشته باشد ، مقاومت نیز ادامه خواهد داشت .
رئیس دفتر سیاسی حماس اعلام کرد : ما با هر طرفی که برای حل مشکلات غزه تلاش کند ، همکاری خواهیم کرد ولی اجازه نخواهیم داد که آرمان ها و منافع ملی و حقوق ملت فلسطین پایمال شود.
مشعل اعلام کرد : آرمان اصلی ما پایان دادن به اشغالگری و  آزادسازی فلسطین و بازپس گیری قدس و مسجد الاقصی و بازگشت آوارگان و تشکیل کشور فلسطین در سرزمین خودمان است .
مشعل درباره چند اسیر صهیونیستِ در دست حماس نیز گفت : اسرائیل پیشنهاد کرده است که شدت محاصره باریکه غزه را در صورت آزادی نظامیان اسیر خود کاهش دهد، ولی ما قاطعانه با این پیشنهاد مخالفت کردیم زیرا مساله مشکلات غزه و مساله مذاکره برای آزادی اسرای فلسطینی در قبال اسرای اسرائیلی دو مساله جداگانه است .

کلید واژه ها :

پربیننده ترین خبرها