خواسته مخالف سوری از رئیس جمهوری ایران

خواسته مخالف سوری از رئیس جمهوری ایران
شنبه 7 شهريور 1394 - 14:47

العالم - هیثم مناع یکی از مخالفان سوری و عضو کمیته نشست قاهره از رئیس جمهوری ایران خواست که نشستی میان ایران و عربستان در باره سوریه تشکیل دهد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، مناع رئیس جریان سوری القمح " گندم "، درگفت و گو با شبکه المیادین از" حسن روحانی " درخواست کرد تا  کنفرانسی برای دیدار سران عربستان و ایران ترتیب دهد، زیرا به اعتقاد وی وضعیت سوریه به مذاکرات تهران و ریاض  نیازمند است و چنین  گفت و گوهایی تاثیرات مثبتی بر وضعیت سوریه خواهد داشت.

وی افزود: قطر دارای وضعیت دشواری است و از ترکیه که خود در بحران به سر می برد می خواهد تا کمکش کند بتواند نقش خود را در سوریه ایفا کند.

عضو کمیته نشست قاهره در باره اقدام های انجام شده برای نتیجه گیری از مذاکرات و نشست های قاهره گفت: چهار کمیته مذاکره کننده سوریه شاید به زودی فعالیت خود را آغاز کنند.

مناع با بیان اینکه بیشتر گروههای مخالف با محتوای دو سند موافق هستند، افزود:مسائلی که امکان توافق بر سر آن میان مخالفان و دولت وجود دارد آغاز خواهد شد و مسائل مورد اختلاف به دیگر مراحل بعدی مذاکره موکول می شود.

وی بیان کرد: شمار زیادی از مخالفان و مقام های دولتی، خود را در اختیارکمیته هایی قرار داده اند که باید متشکل از کارشناسان ، تکنوکراتها و نخبگان باشد.

وی گفت: اعضای شورای امنیت و گروه دوستان سوریه عنوان " تنها نماینده مردم سوریه " را از ائتلاف مخالفان سوریه حذف کرده و به جای آن درباره ایجاد گروهی ازمخالفان سخن می گویند.

مناع با بیان اینکه کشورهای غربی هم پیمان، ائتلاف را برای مشارکت در طرح دی مستورا تحت فشار قرار داده اند، خاطرنشان کرد:یکی از سفرای اروپایی مستقیما به این ائتلاف گفته اگر برای مشارکت به توافق نرسید، مخالفان دیگری هستند که مشارکتشان کفایت می کند.

مناع گفت : ترکیه هم اکنون نقش مصر در این فرایند را وتو می کند در حالی که عربستان هم چنان در صدد جلوگیری از ایفای نقش ایران در این مساله است.

دومین نشست مخالفان سوریه با نظارت وزارت خارجه مصر که ميزبان نشست اول مخالفان نيز بود٬ اواسط خردادماه امسال با حضورجمعی از چهره های برجسته مخالفان سوری در قاهره برگزار شد.

این کنفرانس هدف خود را "ارائه رویکرد ملایمتر مخالفان سوریه درباره چگونگی پایان بخشيدن به بحران آن کشور٬ ممانعت از کشته شدن مردم و تلاش برای تحقق خواسته های مشروع ملت این کشور برای تغييرات سياسی همراه با حفظ تماميت ارضی سوریه و نهادهای دولتی آن" اعلام کرده بود. پس از آنکه کميته ناظر بر نشست قاهره در مورد موضوع های کلی مربوط به این کنفرانس به توافق رسيد٬ کار خود را در قاهره آغاز کرد.

نزدیک به 200 تن از نمایندگان طيفهای مخالف سوریه از کشورهای ترکيه٬ عراق٬ لبنان٬ فرانسه و سوئيس برای شرکت در کنفرانس و دستيابی به راه حلی برای پایان بحران این کشور به قاهره رفتند.

مهمترین نتایج نشست اول مخالفان در روزهای 22 تا 24 ژانویه گذشته در قاهره صدور"بيانيه قاهره" و تشکيل کميته ناظر تماس با طرفهای مخالف سوریه با هدف آماده سازی مقدمات تشکيل کنفرانس دوم در این شهر بود.

پربیننده ترین خبرها