هزینه تسلیحاتی عربستان چقدر است؟

هزینه تسلیحاتی عربستان چقدر است؟
جمعه 8 آبان 1394 - 14:09

سازمان شفافیت بین المللی در تازه ترین گزارش خود از عربستان به عنوان بزرگترین خریدار تسلیحاتی در جهان یاد کرد و از فساد و نبود شفافیت در هزینه کردن بودجه های نظامی و خرید سلاح برای عناصر مسلح در سوریه از سوی عربستان خبر داد.

 به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم به نقل از روزنامه رای الیوم، هزینه های نظامی سری در شمال آفریقا و خاورمیانه در سال 2014 میلادی بالغ بر بیش از 135 میلیارد دلار می باشد.

سازمان شفافیت بین المللی در گزارشی با عنوان " شاخص مبارزه با فساد در بخش دفاعی" در شمال آفریقا و خاورمیانه که در تونس منتشر کرد، آورده است: "هزینه های سری در حوزه دفاعی در منطقه ای رو به افزایش است که در حال حاضر نزدیک به 25 درصد هزینه های مبهم نظامی در جهان را شامل می شود".

این سازمان چنین هزینه های نظامی را مبهم دانست و اینکه درباره آن هیچ توضیحی داده نشده است.

این گزارش را بخش "برنامه دفاع و امنیت" در سازمان شفافیت بین المللی تهیه کرده است و شامل بررسی وضعیت نظامی 17 کشور می باشد که بیش از 135 ملیارد دلار را به هزینه های نظامی اختصاص داده اند.این امر بدان معناست که این کشورها 5.1 درصد تولید داخلی خود را برای هزینه نظامی اختصاص داده اند که بالاترین میزان در جهان به شمار می آید.

سازمان شفافیت بین المللی خاطرنشان کرد: درگیری و تنش در خاورمیانه و نبرد در سوریه، یمن و عراق باعث بالاترین رشد بودجه دفاعی کشورهای منطقه، در سطح جهان شده است.

بنا به این گزارش، عربستان سعودی بیشترین افزایش هزینه های تسلیحاتی در جهان را از آن خود کرده است که طی سالهای 2010 و2015 به بیش از 17 درصد رسیده است.

سازمان شفافیت بین المللی تصریح کرد: عربستان همچنان به ارسال تسلیحات برای گروههایی که به علت تحریم ها و یا کمبود بودجه قادر به خرید اسلحه نیستند، ادامه می دهد؛ به گونه ای که در سال 2013 میلادی به نیابت از عناصر مسلح در سوریه مقادیر قابل توجهی سلاح از کرواسی خریداری کرد.

این سازمان در گزارش خود آورده است که بسیاری از بودجه های دفاعی روز افزون به علت فساد و نبود شفافیت به درستی هزینه نمی شود. شاهزادگان بزرگ سعودی از استقلال و عدم محدویت غیرمعمول در تدوین سیاست های دفاعی برخوردارند و بودجه ها را آنطور که می خواهند، خرج می کنند.

پربیننده ترین خبرها