سنای آمریکا راه را برای شکایت از عربستان باز کرد

سنای آمریکا راه را برای شکایت از عربستان باز کرد
سه شنبه 28 ارديبهشت 1395 - 22:52

العالم - نمایندگان سنای آمریکا امروز( سه شنبه) با تصویب طرحی به خانواده های قربانیان حملات یازدهم سپتامبر 2001 امکان دادند که علیه عربستانی ها به عنوان دخالت در آن حملات تروریستی شکایت کنند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم ، این طرح " موسوم به عدالت علیه حامیان تروریسم " درشرایطی تصویب شد  که مقام های عربستان سعودی در هفته های گذشته بارها تهدید کردند که در صورت تصویب ، دارایی های خود را از آمریکا خارج خواهند کرد.

این طرح که نمایندگان سنا و کاخ سفید را رودرروی هم قرارداده است، باید در مجلس نمایندگان آمریکا هم تصویب شود و بعد از آن درصورت امضای نهایی آن توسط باراک اوباما رییس جمهوری، قابل اجرا خواهد بود.

کاخ سفید پیش از این تهدید کرده است که این مصوبه را وتو خواهد کرد.

مقام های دولت اوباما می گویند که چنین طرحی می‌تواند آمریکایی‌های خارج از کشور را در معرض مخاطرات قانونی قرار دهد.

سناتور جان کورنین از تگزاس که از حامیان این طرح است ، گفت : چنین لایحه‌ای این پیام را می‌فرستد که ایالات متحده «با هر ابزاری که در اختیار دارد با تروریسم مبارزه می‌کند، و اینکه قربانیان حملات تروریستی در کشورمان باید هر امکانی در اختیار داشته باشند تا بتوانند عدالت را محقق کنند».

چاک شومر سناتور نیویورکی مجلس سنای آمریکا هم تصریح کرد هر دولت خارجی که به تروریست‌ها کمک می‌کند تا به آمریکا حمله کنند، «اگر ثابت شود که در چنین اقدامی دست داشته‌اند، هزینه آن را خواهند پرداخت».

شومر ابراز اطمینان کرد که سنا ۶۷ رای را برای بی‌اثر کردن وتوی رییس جمهوری در اختیار دارد.

 اسامه بن لادن، مغز متفکر حوادث یازده سپتامبر 2001 آمریکا(20 شهریور 1380)  و ۱۵ نفر از ۱۹ عامل این حملات که دست کم سه هزار کشته داشت، از اتباع عربستان بودند؛ اما مقام های سعودی همواره دست داشتن در این واقعه تروریستی را انکار کرده‌اند.

مقام های ریاض تهدید کرده اند که در صورت تصویب چنین لایحه‌ای، ۷۵۰ میلیارد دلار از دارایی‌های خود را در خاک آمریکا برای جلوگیری از بلوکه شدن خواهد فروخت.

روزنامه «گاردین» چاپ انگلستان روز ۲۳ اردیبهشت گزارش کرد که جان اف لیمن، نماینده جمهوریخواه و عضو سابق کمیسیون کنگره درباره یازده سپتامبر، در مصاحبه‌ای از «شواهد روشنی» سخن به میان آورده است مبنی بر اینکه افرادی از حکومت عربستان سعودی جزئی از شبکه حامیان هواپیماربایان در روز ۱۱ سپتامبر بوده‌اند.

"گاردین" به نقل از لمن نوشت: دلایل غیر قابل انکاری وجود دارد که نشان می دهد شماری از مسئولان سعودی شبکه ای برای حمایت ازعاملان حملات تأسیس کرده اند. این عضو کنگره، همچنین، از دولت اوباما خواست تا "به سرعت برای علنی کردن گزارش سری کنگره دربارۀ ارتباط عربستان با حملات وارد عمل شود».

این روزنامه انگلیسی ، در بخش دیگری از گزارش خود، با اشاره به اظهارت "جان لِمن"، وزیر دولت ریگان، به نقل از او آورده است: «عربستانی ها نقش واقعا بزرگی در حمایت از هواپیماربایان 11 سپتامبر داشته اند» و بعضی از این سعودی ها «در حکومت عربستان صاحب منصب بوده اند».

" لِمن"، همچنین، با تأکید بر اینکه شاید کمیتۀ تحقیق و تفحص دربارۀ حملات 11 سپتامبر به دلیل عدم تصریح به این واقعیات دچار اشتباه شده باشد، گفت: «گزارشی که منتشر کردیم، به هیچ وجه نباید عربستان را تبرئه می کرد».

نماینده جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا با اشاره به نقش وزارت امور دینی عربستان در حمایت از تروریسم توضیح داد که "فهد الثمیری"، کارمند این وزارتخانه که از عاملان حملات حمایت کرده است، زیر نظر وزارت سعودی فعالیت های خود را انجام می داده است.

دولت آمریکا تا کنون اجازۀ انتشار 28 صفحه از گزارش کنگره دربارۀ حملات یازده سپتامبر را که نقش عربستان در این حادثه را آشکار می کند، نداده است.

9

پربیننده ترین خبرها