رهبر انقلاب:

انتقاد به برجام به خباثت طرف مقابل مربوط است

انتقاد به برجام به خباثت طرف مقابل مربوط است
چهارشنبه 3 شهريور 1395 - 18:28

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه باید از بدحسابی آمریکاییها در قضیه برجام، تجربه آموخت، خاطرنشان کردند: این تجربه به ما می آموزد که به وعده های هیچ یک از دولتها در آمریکا نمی توان اعتماد کرد و نباید در مقابل وعده آنها اقدام نقد انجام داد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم ، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای امروز (چهارشنبه) در دیدار با رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت افزودند: انتقاد من به موضوع برجام به بدعهدی و خباثت طرف مقابل مربوط می شود نه عناصر خودمان؛ زیرا مذاکره کنندگان ما به اندازه توان خود تلاش شبانه روزی انجام دادند و ما قدردان این زحمات هستیم.

رهبر انقلاب در بخشی از سخنان خود درباره سیاست خارجی و با اشاره به اینکه سیاست خارجی یکی از اولویتهای دولت آقای روحانی بوده است، افزودند: من با این موضوع موافقم و همواره معتقد به کار دیپلماسی بوده ام اما باید توان دیپلماسی را به صورت مناسب و متوازن در دنیا توزیع کرد.

سهم کشورها در سیاست خارجی ایران

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند : آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین باید سهم مناسب خود را در سیاست خارجی کشور داشته باشند.

ایشان با تأکید بر ضرورت اتّخاذ موضع فعال در سیاست خارجی، گفتند: در مسائلی همچون مسائل منطقه که بسیار پیچیده و در هم تنیده است، باید با دقت و هوشیاری و قدرت فکر، و فعال و اثرگذار وارد میدان شد.

دیپلماسی برای پیشرفت اقتصادی فعال شود

حضرت آیت الله خامنه ای لزوم استفاده از ظرفیت دیپلماسی برای پیشرفت اقتصاد را نیز مورد تأکید قرار دادند.

رهبر انقلاب اسلامی  با اشاره به غیرقابل اتکا بودن رفتارهای ظاهری در فضای دیپلماسی، گفتند: تنها چیزی که در دیپلماسی می تواند مورد اعتماد قرار گیرد، کار ثابت، مُسلّم، امضا شده و قابل احتجاج است.

ایران سپر امنیتی مستحکمی دارد

حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنان خود گفتند: به لطف خداوند و با تلاش و زحمات قابل تقدیر نیروهای نظامی و امنیتی در حالی که کشورهای منطقه مملو از حوادث و ناامنی هستند، کشور از یک سپر امنیتی مستحکمی برخوردار است.

ایشان، «روحیه انقلابی و دینی مردم» را یکی از عناصر اصلی سپر امنیتی مستحکم کشور دانستند و تأکید کردند: به هیچ وجه نباید در این سدّ دفاعی ملی خللی ایجاد شود.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه تشکیلات نظامی و امنیتی کشور یکی دیگر از عناصر سپر امنیتی مستحکم کشور است، خاطرنشان کردند: باید همواره به این تشکیلات کمک شود و مورد تشویق نیز قرار گیرند.

حضرت آیت الله خامنه ای، تجهیزات و امکانات دفاعی کشور را سومین عنصر ایجاد سپر امنیتی خواندند و افزودند: دشمن از افزایش توان دفاعی و موشکی کشور نگران است؛ بنابراین باید به افزایش توان دفاعی کمک و از آن حمایت کرد.

تعیین مهمترین اولویت های دولت

رهبرانقلاب در سخنان خود همچنین هفته دولت را فرصتی مغتنم برای ارائه گزارش به مردم از کارهای انجام گرفته خواندند و نکات مهمی را در قالب ۷ سرفصل در زمینه های «اقتصاد مقاومتی»، «سیاست خارجی»، «علم و فناوری»، «امنیت»، «فرهنگ»، «برنامه ششم» و «فضای مجازی» به عنوان اولویت های اصلی کشور و نقشه راه دولت یازدهم در یک سال پیش رو بیان کردند.

دولت از حاشیه ها دوری کند

رهبر انقلاب اسلامی دولت را به دوری از حواشی به خصوص در ماههای آینده که همراه با مباحث انتخاباتی است، توصیه کردند و افزودند: دولت نباید به هیچ وجه خود را سرگرم بحثهای انتخاباتی کند بلکه باید تا آخرین روز کاری، برای کار، تلاش و حل مشکلات برنامه ریزی کند و بهترین تبلیغ برای دولتِ در رأس کار، اقدام و عمل آن دولت است.

ایشان همچنین هفته دولت را فرصتی مغتنم برای ارزیابی منصفانه عملکرد دولت از جانب مردم و نخبگان دانستند و گفتند: انتقاد، ضرری ندارد اما این انتقاد باید منصفانه و همراه با ارائه راهکار صحیح باشد.

طرح های قابل اجرا درکشور به خارجی ها داده نشود

حضرت آیت الله خامنه ای، حرکت علمی سالهای اخیر کشور و پیشرفتها در بخشهای هوافضا، نانو، هسته ای و زیست فناوری را ناشی از گفتمان سازی حرکت علمی و نهضت نرم افزاری در ۱۲ سال گذشته دانستند و خاطرنشان کردند: در موضوع اقتصاد مقاومتی هم باید چنین گفتمانی در جامعه شکل بگیرد.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: طرحهایی که در داخل به وسیله شرکتهای دانش بنیان قابل اجرا هستند، نباید به شرکتهای خارجی داده شوند.

پربیننده ترین خبرها