موتوکینی به دفاع از بورکینی آمد

موتوکینی به دفاع از بورکینی آمد
شنبه 6 شهريور 1395 - 17:03

العالم- ممنوعیت استفاده از مایو اسلامی(بورکینی) در فرانسه و برهنه کردن یک زن مسلمان توسط پلیس در ساحل شهر نیس درهفته گذشته، خشم بسیاری از مردم و شبکه های اجتماعی را برانگیخت.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، در روزهای گذشته بسیاری از مردم اروپا و از جمله فرانسه از راههای مختلف به ممنوع شدن پوشیدن لباس اسلامی شنا، اعتراض کرده و خواستار آزادی بانوان برای انتخاب نوع پوشش خود شده اند.

درتازه ترین شکل اعتراض ها تعدادی از موتور سواران فرانسوی با پوشیدن لباس کامل موتور سواری موسوم به " موتوکینی" و دراز کشیدن درکنار ساحل خواستار لغو ممنوعیت پوشش اسلامی در ساحل شده اند .

در چارچوب اینگونه اعتراض ها تعدادی از زنان مسلمان و غیر مسلمان انگلیسی هم در ساحل مقابل سفارت فرانسه در لندن تجمع کرده و صدای خود را به گوش مقام های پاریس رساندند.

یادآور می شود درحالی که دیوان عالی اداری فرانسه دیروز( جمعه) ممنوعیت استفاده از مایو اسلامی در آن کشور را به حال تعلیق درآورد، تعدادی از شهرداران اعلام کرده اند که به این حکم پایبند نیستند.

چند شهردار فرانسه، علی‌رغم حکم دادگاه عالی این کشور درباره آزادی استفاده زنان از لباس شنای اسلامی گفته‌اند از این حکم تبعیت نخواهند کرد و همچنان شنای بانوان با بورکینی (مایو اسلامی) ممنوع خواهد بود.

بورکینی، نوعی لباس طراحی شده برای شناست که محجبه است و زنان مسلمان در اروپا از آن استفاده می‌کنند.

دادگاه عالی فرانسه اعلام کرد که ممنوعیت پوشیدن بورکینی "جدا و به وضوح نقض قانونی آزادی بیان، عقیده و آزادی های فردی" است.

تصمیم گیری نهایی درمورد قانونی بودن منع استفاده از بورکینی بعدا از سوی این دادگاه اعلام خواهد شد.

درحالی که پیش از این تعداد زیادی از زنان مسلمان به دلیل پوشیدن مایو اسلامی در سواحل برخی شهرهای فرانسه جریمه شده اند، اکنون اعلام شده است که با صدور حکم دیوان عالی ، زنان می توانند جریمه های پرداخت شده را بازپس گیرند.

پلیس فرانسه هفته گذشته در ساحل یکی از شهرهای این کشور یک زن مسلمان را ناگزیر کرد که مایو اسلامی خود را از تن درآورد. این اقدام موجب اعتراض های گسترده در محافل مختلف مسلمان و غیر مسلمان دراروپا شد.

فرانسه پنج میلیون مسلمان دارد.

9

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها