کوچکترین ربات جراح چشم ساخته شد+ویدیو

سه شنبه 16 آذر 1395 - 23:16

محققان موفق به توسعه ربات بسیار کوچکی شدند که به زودی در عمل‌های جراحی بر روی چشم انسان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

العالم - اروپا

به گروه بین الملل شبکه العالم، تارنمای " نیو ساینتست " در این زمینه گزارش کرد این ربات از ظرافت بسیار زیادی برخوردار بوده و به ابزارهایی که به ظرافت مو و شاخک جانوران است مجهز شده است.

محققان می‌گویند که این دستگاه دارای پتانسیلی برای ایجاد انقلاب در روش‌های پزشکی بوده که راه حل‌های دقیق و کم تهاجمی را ارائه می‌کند.محققان دانشگاه کمبریج در حال حاضر از نمونه اولیه ربات Axsis رونمایی کرده و نشان دادند که چگونه یک ابزار ظریف می‌تواند یکی از رایج ترین عمل‌های جراحی جهان یعنی جراحی آب مروارید را انجام دهد.در حالی که اکثر ربات‌های جراح به ابزارهای بزرگ تکیه می‌کنند، Axsis  از بازوهای رباتیک انعطاف پذیر که قطر هر یک تنها  1.8 میلی متر است بهره می‌گیرد.حرکات این ربات کوچک توسط کابل‌هایی کنترل می‌شود که عرض آنها به اندازه یک تار موی انسان بوده، اما قوی‌تر از کولار و فولاد است. محققان برای کنترل این ربات جراح از دو جوی استیک لمسی استفاده می‌کنند که واکنش فوری دارد.

Axsis  همچنین به یک الگوریتم سنجش مجهز شده که احتمال خطای انسانی را به حداقل می‌رساند. این ربات ظریف به یک دوربین با کیفیت بالا و یک جوی استیک مجهز شده که توسط یک اپراتور انسانی هدایت می‌شود.

به گفته محققان این پژوهش، طراحی منحصر به فرد این ربات می‌تواند هم به بیماران و هم به پزشکان کمک شایانی کند و درصد خطا در این عمل جراحی را به حدقل برساند.

تصاویر بیشتر

کوچکترین ربات جراح چشم ساخته شد+ویدیوکوچکترین ربات جراح چشم ساخته شد+ویدیو
دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها