آیا پاکستان به آل‌سعود سلاح هسته‌ای داده است؟

آیا پاکستان به آل‌سعود سلاح هسته‌ای داده است؟
پنج‌شنبه 18 آذر 1395 - 16:33

پاکستان، اخبار مربوط به فروش سلاح هسته‌ای به عربستان را تکذیب کرد.

العالم - عربستان

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، معاون وزیر امور خارجه پاکستان، هرگونه توافق وابسته به سلاح هسته‌ای با عربستان سعودی را تکذیب کرد.

‌ تسنیم اسلم پنجشنبه در گفتگو با خبرگزاری روسی اسپوتنیک، اخبار مرتبط با فروش سلاح هسته‌ای به عربستان سعودی را تکذیب کرد.

معاون وزیر امور خارجه پاکستان گفت: «چنین توافقی وجود ندارد. متاسفانه این اخبار دروغ از دهلی‌نو منتشر شده است. ما همیشه با تکثیر سلاح‌های هسته‌ای مخالفت کردیم و پیش از آزمایش هسته‌ای هند در سال ۱۹۷۴، پاکستان تعیین جنوب آسیا به عنوان منطقه عاری از سلاح هسته‌ای را پیشنهاد کرده بود. ما مجبور به توسعه سلاح‌های هسته‌ای شدیم.»

در ماه می سال ۲۰۱۵ میلادی گزارش‌هایی مبنی بر تلاش عربستان سعودی برای خرید سلاح هسته‌ای منتشر شده و ساندی تایمز در گزارشی به نقل از منابع رسمی آمریکایی، از نیت عربستان مبنی بر خرید سلاح هسته ای از پاکستان خبر داده بود.

ساندی تایمز در آن گزارش نوشته بود: "این درخواست عربستان پس از آن صورت می گیرد که ریاض، در سه دهه گذشته بخش عمده ای از تأمین مالی برنامه هسته ای پاکستان را بر عهده داشته است و چنین اقدامی می تواند راه را برای دستیابی کشورهای دیگر همچون ترکیه و مصر به سلاح هسته ای هموار کند".

پربیننده ترین خبرها