اهداف اسراییل از عدم مداوای تروریست ها چیست؟

اهداف اسراییل از عدم مداوای تروریست ها چیست؟
سه شنبه 10 اسفند 1395 - 19:25

رژیم صهیونیستی با متوقف کردن ارائه خدمات درمانی به تروریستهایی که در سوریه زخمی میشوند اهداف متعددی را دنبال می کند که باج خواهی جدید از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس حامی تروریستها در سوریه، از جمله این اهداف است.

العالم - فلسطین اشغالی

روزنامه رأی الیوم چاپب لندن در سایت اینترنتی خود با اشاره به این موضوع  نوشت: اسرائیل درمان زخمی های گروه های مخالف مسلح سوری را در بیمارستان هایشان متوقف کرده است. چرا اسرائیل الان دست به چنین کاری زده است؟ و آیا این یک گام برای باج خواهی جدید از حامیان آنها در منطقه خلیج فارس است؟

رأی الیوم سپس نوشت یعقوب لیتسمان وزیر بهداشت اسرائیل به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر ابلاغ کرده است بیمارستان های اسرائیل ارائه خدمات درمانی به مجروحان سوری متوقف خواهند کرد. رادیو اسرائیل به نقل از وی اعلام کرد درمان فقط به موارد بسیار خطرناک محدود خواهد شد.

لیتسمان افزود این گام به علت آنکه بیمارستانها، اعتبارات لازم را در ازای درمان این مجروحان دریافت نکرده اند برداشته شده است.

رأی الیوم نوشت این سخنان ، تفسیرهای اساسی دارد که می توان در چند نکته خلاصه کرد.

نخست اینکه مقامات اسرائیلی در وهله اول از مسأله درمان مجروحان سوری که بیشترشان از جنگجویان مخالف سوری، جبهه النصره و به ویژه گروه های ارتش آزاد سوریه هستند برای اهداف تبلیغاتی و عادی سازی روابط و وانمود کردن خود به عنوان حامی ملت سوریه و گروه های جنگجوی آن بهره برداری کرده است در صورتیکه اسرائیل خون هزاران سوری را ریخته است و هنوز زمین های سوری ها در  اشغال اسرائیل است و به همراه برخی قدرت های منطقه ای و بین المللی توطئه می کند تا سوریه را تجزیه کند و وحدت جغرافیایی و جمعیتی سوری را از بین ببرد.

دوم اینکه توقف درمان مجروحان سوری به سبب نبود اعتبارات مالی شاید با هدف دادن پیام باج خواهی به کشورهای عربی و مشخصا کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس است که از مخالفان مسلح حمایت می کنند و اسرائیل از این کشورها می خواهد هزینه های درمان این زخمیها را بپردازند تا برخی کانالهای تماس و  عادی سازی روابط در این خصوص نیز گشوده شود.

سوم وارد آوردن فشار به گروههایی که این مجروحان را برای درمان می فرستند تا امتیازات بیشتری مانند اعزام هیأت و شخصیت های عالیرتبه به تل آویو برای دیدار با مقامات اسرائیلی بدهد و شاید اسرائیل به دنبال دادن مهارتهای امنیتی اطلاعاتی مهم تر به آنهاست.

نمی دانیم گروههای مخالف مسلح سوری چرا زخمی های خود را برای درمان به بیمارستان های اسرائیل می فرستند و چرا آنها را به بیمارستان های کشورهای حامی خودشان مثل اردن، عربستان سعودی، قطر و ترکیه نمی فرستند؟ بیشتر زخمی هایی که در بیمارستان های اسرائیل درمان شده اند و تعدادشان به 213 نفر تاکنون رسیده است از برخی گروه هایی هستند که در منطقه مرزی درعا با  اردن مستقرند و شمار زیادی از آنها در درگیری ها با برخی گروه های دیگر و نه در درگیری با ارتش سوریه زخمی شده اند.

نتانیاهو افتخار می کرد که بیمارستانهای اسرائیل را به روی گروه های مخالف مسلح سوری گشوده است و خود را به گونه ای جلوه می دهد که از دولت های عربی حامی این گروهها بشر دوست تر است.  بارها  در تلویزیون مشاهده شده که وی در بیمارستانها به ملاقات  این زخمی ها رفته است و به تمجیدهای برخی از این مجروحان از دولت اشغالگر و انسان دوستی آن گوش می کند.

بعید نمی دانیم توقف درمان مجروحان سوری در اسرائیل، تکرار همان کاری باشد که دولتهای سابق اسرائیل با مزدوران ارتش آنتوان لحد در جنوب لبنان انجام دادندو دست از حمایت از آنها برداشتند و پس از آنکه مهره سوخته شدند آنان را مانند دستمال کاغذی کثیف دور انداختند. تعجبی ندارد کشورهای عربی که مدعی حمایت از ملت سوریه هستند نیز در آینده نزدیک همین کار را با زخمی های سوری انجام دهند. همان طور که این کشورها پیش از اینکه بیمارستان هایشان را به روی زخمی های سوری بسته باشند مرزهایشان را به روی آوارگان سوری بسته اند و هیچ یک از آنها را نپذیرفته اند.

پربیننده ترین خبرها