نتایج دوسال ویرانگری سعودیها در یمن+ ویدئو

شنبه 5 فروردين 1396 - 14:49

با وجود گذشت دو سال از تجاوزعربستان سعودی به یمن، استان صعده نظیر سایر استانهای یمن همچنان در معرض بمباران با انواع بمب های خوشه ای و ممنوعه بین المللی قرار دارد.

العالم یمن

خبرنگار شبکه العالم در یمن گزارش داد: با وجود ویرانی های گسترده زیرساخت ها و بخش های آموزش و بهداشت و حتی بخش قدیمی شهر صعده و کشته و زخمی شدن هزاران نفر از مردم استان صعده، آنها خود را با وضعیت جدید سازگار کرده و به زندگی عادی ادامه می دهند. با وجود ویران شدن ساختمان های دولتی بر اثر حملات، کارمندان یمنی در استان صعده نیز به نشانه مقاومت، در خیابان ها به کار خود ادامه می دهند.

محمد جابر استاندار صعده در این باره گفت: 204 مرکز دولتی و بیش از 264 مرکز آموزشی از جمله 149 مدرسه در حمله جنگنده های دشمن متجاوز سعودی به استان صعده تخریب شده است و امروز بیش از 40 هزار دانش آموز به علت تجاوزگری دشمن از تحصیل در این استان محروم شده اند. همچنین جنگنده های متجاوز سعودی بیش از 120 مسجد را در 5 منطقه استان صعده تخریب کرده اند.

عبد الغنی العزی رئیس دفتر مبارزه با بی سوادی در استان صعده نیز گفت: با وجود ویرانی های به بار آمده از جنگ، این مرکز همچنان به فعالیت های رسمی خود در اماکن مشخص ادامه می دهد.

منصور الصربی رئیس دفتر حمل و نقل صعده نیز تصریح کرد: مسئولان محلی در استان صعده با وجود نبود دفاتر، تلاش های زیادی را به کار می گیرند و به فعالیت خود درسایه درختان و درخیابان ها ادامه می دهند تا به خدمت رسانی به شهروندان ادامه دهند.

در همین حال، رضوان الصيلمی رئیس صندوق بازسازی و مرمت صعده گفت: با وجود تجاوزگری دشمن و حملات و محاصره، ما همچنان مقاوم هستیم و به ماموریت اصلی خود در خیابان و زیر درختان و هرجا که لازم باشد، ادامه می دهیم.

عبد الإله العزی مدیر کل دفتر بهداشت و جمعیت در یمن نیز گفت: تعداد مجروحانی که درحملات متجاوزان سعودی زخمی شده اند، 7 هزار و 437 نفر است و آنان از جمله مجروحانی هستند که به عمل های جراحی و انتقال از درمانگاه و مرکز درمانی کوچک به بیمارستان نیاز دارند.

محمد عبد الوهاب حجر رئیس بیمارستان الجمهوری نیز گفت: از عمده ترین مشکلاتی که این بیمارستان و به طور کلی بیمارستان های صعده با آن مواجه هستند، نبود تجهیزات و امکانات پزشکی و دارو در صنعا برای انتقال آن به صعده است زیرا جاده ها به طور کامل هدف قرار گرفته و تخریب شده است.

یحيى الخطيب مدیر اطلاع رسانی آموزش و پرورش نیز اعلام کرد: 78 ساختمان و مرکز آموزشی خسارت کلی دیده و 187 ساختمان و مرکز آموزشی به طور جزئی آسیب دیده و 90 معلم اعم از زن و مرد درحملات و درگیری ها کشته و75 معلم اعم از زن و مرد مجروح شده اند. 293 دانش آموز اعم از دختر و پسر نیز کشته و 684 دانش آموز دختر یا پسر مجروح شده اند.

ابراهيم النمری رئیس دفتر اشتغال در صعده نیز گفت: 540 کیلومتر از جاده ها خسارت دیده و مبلغ خسارت های وارده، بالغ بر یک میلیارد و 200 میلیون دلار است که این خسارت ها، شامل خسارت به پل ها و جاده ها و طرح های حمایتی است و افزون برآن، راه های مرزی نیز به طور کامل تخریب شده اند.

احمد شعره رئیس کمیته برنامه ریزی در صعده نیز تصریح کرد: منازلی در شهر تاریخی صعده ویران شده اند که قدمت برخی از آنان به 800 تا 1200 سال می رسد.
215-6

پربیننده ترین خبرها