آیا اردن، رئیس جمهور سودان را بازداشت می کند؟!

آیا اردن، رئیس جمهور سودان را بازداشت می کند؟!
دوشنبه 7 فروردين 1396 - 12:48

آیا اردن، عمر البشیر رئیس جمهور سودان را هنگام شرکت در اجلاس سران عرب در امان، دستگیر خواهد کرد؟

العالم اردن

"ابراهیم غندور" وزیر امور خارجۀ سودان روز یک شنبه اعلام کرد که عمر البشیر، در بیست و هشتمین اجلاس سران اتحادیۀ عرب که روز چهارشنبه در امان پایتخت اردن برگزار می شود، شرکت خواهد کرد.

در این میان، سازمان دیده بان حقوق بشر، روز یک شنبه با صدور بیانیه ای از مقامات اردن خواست از ورود البشیر به خاک اردن جلوگیری کند، یا در صورت ورود به امان، او را دستگیر کند.

دادگاه جنایات بین المللی، در سال 2009 دو قرار بازداشت برای عمر البشیر صادر و او را به ارتکاب جنایت جنگی و جنایت ضد بشریت متهم کرد و در سال 2010، قرار بازداشت دیگری به اتهام نسل کشی برای وی صادر کرد و او را در قبال کشتار بیش از 300 هزار نفر در درگیری های دارفور در غرب این کشور، مسئول دانست.

"الیز کیلبر" معاون واحد دادرسی بین المللی در سازمان دیده بان حقوق بشر گفت: اگر اردن، عمر البشیر را هنگام ورود به خاک این کشور بازداشت نکند، تعهدات خود به عنوان یکی از اعضای دادگاه جنایات بین المللی را زیر پا خواهد گذاشت.

وی افزود: استقبال از یک فراری از چنگ دادگاه جنایات بین المللی، تلاش های اخیر دولت اردن برای حاکمیت قانون در این کشور به باد فنا خواهد داد.

بر اساس اعلام سازمان ملل، درگیری های دارفور، از سال 2003 تاکنون، 300 هزار کشته و 2 میلیون و 600 هزار آواره بر جا گذاشته است.

205

 

آخرین مطالب

پربیننده ترین خبرها