پنجمین دور مذاکرات ژنو به پایان رسید

پنجمین دور مذاکرات ژنو به پایان رسید
دوشنبه 7 فروردين 1396 - 23:39

نمایندگان دولت سوریه، یادداشتی شامل اصول و مبانی گفتگوی صحیح میان دولت و مخالفان را به معاون نماینده سازمان ملل ارائه دادند و دی میستورا نیز طرح جدیدی برای بررسی در طول مذاکرات ژنو مطرح کرد.

العالم – سوریه

خبرنگار اعزامی العالم به ژنو گفت: هیأت جمهوری عربی سوریه به ریاست دکتر بشار الجعفری در جریان نشست با رمزی عز الدين رمزی معاون فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل به سوریه، برگه حاوی اصول اساسی برای شروع درست هر گفتگو در مورد روند قانون اساسی را به وی تسلیم کرد.

قرار است رمزی عز الدین نیز این برگه را به طرف های دیگر (معارضین) تحویل دهد تا در نهایت تصویب شود.

ظهر دوشنبه هیأت جمهوری عربی سوریه به ریاست دکتر بشار الجعفری به مقر سازمان ملل متحد برای برگزاری مذاکرات جدید با رمزی عز الدين معاون فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد به سوریه در راستای پنجمین  دوره گفتگوی سوری – سوری در ژنو، رسیده بود.

در همین حال، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در جریان مذاکرات ژنو، سند جدیدی را درباره حکومت و قانون اساسی و انتخابات سوریه ارائه کرد.

استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در مذاکرات ژنو طرح جدیدی را به طرف های سوری ارائه داد؛ این طرح شامل اصول کلی درباره سبدهای چهارگانه برای بررسی در طول مذاکرات ژنو است. در این طرح نقاط فرعی و عناوین کوچکی ذکر شده ولی به تشکیل هیأت انتقالی قدرت اشاره ای نشده است.

در این طرح فقط عناوینی درباره روش و شکل حکومت در آینده سوریه ارائه شده است. این طرح عنوان های کلی پیرامون قانون اساسی و انتخابات را دربر می گیرد و به صورت دقیق تعیین نکرده که مقصود از انتخابات، پارلمانی است یا ریاست جمهوری.

همچنین دیدار و نشست میان معاون دی میستورا و "شورای عالی معارضان" در ژنو انجام شد.

دور پنجم مذاکرات سوریه در ژنو از روز جمعه با مشارکت هیات مذاکره کننده دولت سوریه و دیگر هیات های معارض رسما آغاز شد.

گفتنی است، مذاکرات «ژنو۴» در سوم ماه مارس جاری به کار خود پایان داده بود. در این مذاکرات پیرامون دستور کار ۴ بندی شامل دولت، قانون اساسی، انتخابات و مبارزه با تروریسم که به صورت موازی در مذاکرات جدید مورد بحث قرار خواهند گرفت توافق حاصل گردید.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها