جریمه مالیاتی برای کم‌فرزندها!

جریمه مالیاتی برای کم‌فرزندها!
چهارشنبه 20 ارديبهشت 1396 - 17:40

روسیه در چارچوب ادامه برنامه حمایت مالی از افزایش جمعیت در این کشور، در حال بررسی اعمال جریمه مالیاتی برای خانواده‌هایی است که فرزند نداشتن یا کم فرزندی را انتخاب می کنند.

العالم-اروپا
 
 براساس طرح انستیتو جمعیت شناسی، مهاجرت و توسعه منطقه ای روسیه، پیشنهادهای جدید به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور ارائه شده است تا مراحل بعدی آن مشخص شود.

در صورت تصویب و اجرای این برنامه که امروز (چهارشنبه) بخش هایی از آن انتشار یافت، از خانواده های بدون فرزند و دارای یک فرزند مالیات ویژه گرفته می شود.

یوری کروپنوف رئیس انستیتو جمعیت شناسی، مهاجرت و توسعه منطقه ای روسیه در توجیه این طرح اعلام کرده که هدف از تنظیم پیشنهادها، تشویق خانواده ها به داشتن فرزند بیشتر است و حتی در این چارچوب، فرزندآوری و پرورش آنها برای تامین آینده کشور جزو سابقه کاری افراد محسوب می شود.

وی افزوده است: از سوی دیگر، پدران و مادرانی که همچنان بخواهند بی فرزند یا تک فرزند بمانند، مشمول پرداخت مالیات خواهند شد که هنوز تعیین نشده است، ولی خانواده هایی که با برنامه افزایش جمعیت و تولد نوزادان بیشتر همکاری کنند، زمین رایگان با امتیازها و خدمات ویژه مانند آب و برق دریافت خواهند کرد.

براساس اطلاعات انتشار یافته، فقط 6،5 درصد خانواده ها در روسیه دو فرزند یا بیشتر دارند که برای این کشور با جمعیت حدود 147 میلیون نفر نگران کننده دیده می شود و می تواند موفقیت های رشد جمعیتی را که در 10 سال گذشته شکل گرفته در خطر قرار دهد.

اجرای برنامه کلان و ملی اعطای جوایز فرزندآوری در روسیه که از سال 2007 در دومین دوره ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین و با حمایت وی برای رسیدن به هدف جلوگیری از پیری و توقف کاهش جمعیت این کشور آغاز شد، نتایج موفقیت آمیزی داشته و جمعیت را در طول پنج سال بیش از سه میلیون نفر افزایش داده است.

روسیه که در سال های نخست دهه 1990 مشهور به پس از فروپاشی شوروی همواره با معضل کاهش پرشتاب جمعیت مواجه بود، با راهکارهای تشویقی توانست این روند را متوقف کرده و حتی به رشد تبدیل کند.
دولت روسیه در برنامه ملی و مصوب «سرمایه مادری» برای تولد فرزندان دوم و سوم، جوایز فرزندآوری برقرار کرد و حتی برای سومین فرزند افزون بر پرداخت معادل هشت هزار دلار کمک مالی، اهدای زمین به عنوان جایزه و اعطای نشان دولتی «قهرمان ملی» را برای فرزندان پرشمارتر در نظر گرفته است.

جمعیت روسیه از 160 میلیون نفر هنگام فروپاشی شوروی در دسامبر 1991 به حدود 142 میلیون نفر در سال های نخست قرن 21 کاهش یافت که زنگ خطر را برای این کشور نواخت.

در چارچوب برنامه تشویق افزایش جمعیت، برای فرزند اول ارائه خدمات پزشکی رایگان در دوران بارداری مادر و زایمان تا یک سال پس از تولد و پرداخت کمک هزینه ماهانه 80 دلار در سه سال نخست زندگی کودک در نظر گرفته شده است.

پرداخت پاداش نقدی برای تولد فرزند دوم معادل هفت هزار و 500 دلار است و بیشترین جایزه مربوط به تولد فرزند سوم است که افزون بر پرداخت حدود هشت هزار دلار کمک، یک قطعه زمین به مساحت 600 تا 1000 متر مربع به خانواده اهدا می شود.

کارشناسان مسائل اجتماعی اعلام کرده اند، اگر آمار زاد و ولد افزایش نمی یافت، شمار جمعیت روسیه به حدود 75 میلیون نفر در سال 2050 کاهش می یافت.

 

ایرنا

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها