نقش شبکه‌های قطری و ترکی در جعل فیلم‌های حمله شیمیایی در سوریه

نقش شبکه‌های قطری و ترکی در جعل فیلم‌های حمله شیمیایی در سوریه
يکشنبه 24 ارديبهشت 1396 - 12:13

یک تروریست اعلام کرد که با کلاه سفیدها در حلب سوریه صحنه‌های جعلی از بمباران شیمیایی تدوین کرده اند و این فیلمبرداری توسط یک شبکه ترکیه ای صورت گرفته است.

العالم - سوریه

«ولید هندی» تروریستی است که در جعل کردن فیلمها و تصاویری دست داشته است که یک شبکه تلویزیونی ترکیه در جریان حمله شیمیایی در حلب آن را تدوین کرده است.

وی در این فیلم در کنار آنچه «کلاه سفیدها» نامید میشوند، حضور دارد. وی اعتراف کرد که در جریان پیوستن به یکی از گروههای تروریستی در کلاه سفیدها، به مدت سه سال مبالغ مالی از سوی «شورای محلی» و حامیان عرب حاشیه خلیج فارس دریافت میکرده است.

این تروریست اعلام کرد که به آنها گفته اند که «به ما حمله شیمیایی خواهد شد. برایمان لباسهای محافظ آوردند تا آماده باشیم. ما نیز برای یک شبکه ترکیه ای بازی کردیم تا نشان دهیم که در این مرکز چه کاری انجام میدهیم».

هندی میگوید که در هنگام تصویربرداری از این حمله جعلی، یک مسئول تصویربرداری به نام «ابراهیم الحاج» و فرد دیگری به نام «محمد السید» این صحنه ها را ضبط میکردند. آنان آژیرهای خطر را به صدا در می آوردند و برای انتقال افراد آسیب دیده، برانکارد آماده میکردند. سپس این کلیپها را در اینترنت قرار میدادند تا ارتش سوریه را متهم به انجام این حمله دروغین کنند. وی اذعان کرد که بیش از چند بار در صحنه های تصویرداری از این حمله جعلی حضور داشته است.

یک منبع نظامی و دیپلماتیک روسی در اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرد که خبرنگاران شبکه الجزیره قطر طی چند روز گذشته از یک حمله شیمیایی دروغین دیگر در استان ادلب تصویربرداری کردند تا ارتش سوریه را متهم کنند.

«عماد عبد الجواد» نیز تروریست دیگری است که میگوید شاهد بوده است که تروریستها در حلب مواد شیمیایی در اختیار داشته اند..

وی اعلام کرد: زمانی که نگهبان بودم از ما خواستند که آنچه میگفتند مواد شوینده شامل تمیز کننده و پودر لباسشویی است را از محله السکری به محله العامریه انتقال دهیم.

عبدالجواد  اظهار داشت که مسئول تخلیه بار در ورودی یکی از ساختمانها بوده و در یکی از گذرگاهها دیده است که پس «از تخلیه بار دو خودرو و آغاز تخلیه [بار] خودرو سوم سعی کردیم که متوجه شویم موادی که انتقال میدهیم چه چیزی است. خاصه اینکه بوی آن برای من موجب حساسیت شده بود؛ زیرا مبتلا به آسم هستم. دیدم که افرادی لباس نقره ای بر تن دارند و دارای ماسک و کفشهای بلند هستند این مواد را به زیر زمین منتقل میکنند. از هواکش سعی کردیم بفهمیم که در آنجه چه میگذرد و دیدیم که بشکه ها را باز میکنند و از آن آب مایعی در یک کپسول شبیه کپسول گاز می‌ریختند که شبیه به تمیز کننده و پور لباسشویی نبود. زمانی که رئیس این گروه متوجه حضور ما شد، ما را از این کار اخراج کرد، ولی در محله السکری باقی ماندیم و فقط وظیفه من نگهبانی بود و به من و به هر کس که شاهد عملیات تخلیه خودروها بود اجازه حمل سلاح نمی‌دادند».

یگانهای مهندسی ارتش سوریه در 11 ژانویه در یکی از محله های بخش قدیمی حلب و در جریان پاکسازی محله های شرقی این شهر مواد شیمیایی ساخت عربستان را کشف و ضبط کردند که تروریستها جا گذاشته بودند.

در همین راستا، در  4 آوریل سال جاری شهر خان شیخون واقع در استان ادلب، هدف حمله شیمیایی قرار گرفت که به دنبال آن 58 تن کشته شده‌اند که بیشتر آنان کودکان بودند.

رسانه های حامی محور ضد مقاومت مطابق معمول از همان آغاز، بلافاصله انگشت اتهام را به سمت دولت سوریه نشانه رفتند و مدعی شدند که این حمله به وسیله یک جنگنده سوخو 22 صورت گرفت.

وزارت خارجه و  ارتش سوریه نیز در واکنش به این اتهامات واهی، ادعاهای رسانه‌ها درباره حمله شیمیایی به شهرک خان شیخون در حومه ادلب را تکذیب و تأکید کردند که تروریستها عادت دارند وقتی که در میدان جنگ شکست می خورند ارتش سوریه را به حمله با گازهای سمی متهم می کنند.

کلاه سفیدها یا دفاع مدنی سوریه در واقع مدعی است که یک نهاد دفاع مدنی داوطلبانه است که در سال 2013 در مناطق تحت اشغال تروریستهای معارض تأسیس شد و ادعا میکنند که هدفشان کمک رسانی به افراد آسیب دیده در جنگ سوریه هستند.

فارس

پربیننده ترین خبرها