نامه شاهزادگان به سلمان:

هشداری که شاه سعودی به آن توجه نکرد

هشداری که شاه سعودی به آن توجه نکرد
چهارشنبه 31 خرداد 1396 - 19:34

همزمان با اعلام ولی‌عهدی پسر شاه سعودی، کاربران شبکه‌های اجتماعی یک طومار امضا شده از سوی شاهزاده‌های سعودی را فاش کردند که ۶ ماه پیش به ملک سلمان درباره عواقب اتخاذ چنین تصمیمی هشدار داده بودند.

العالم - عربستان سعودی

در سایه شکاف‌ها و اختلافات موجود در خاندان سلطنتی عربستان سعودی و وجود نشانه‌های متعدد از پادشاه شدن «محمد بن سلمان» پسر شاه کنونی عربستان سعودی، یک طومار امضاء شده از سوی شاهزاده‌های آل سعود فاش شد که در آن به ملک سلمان و تصمیمش مبنی بر برکناری «محمد بن نایف بن عبدالعزیز» از ولی‌عهدی و انتصاب محمد بن سلمان به عنوان ولی‌عهد، اعتراض شده است.

پایگاه خبری «العهد» با انتشار این خبر و سند مربوط به این طومار، به نقل از کاربران شبکه‌های اجتماعی نوشت: این طومار از دفتر شاهزاده «مقرن بن عبدالعزیز» ولی‌عهد سابق در دسامبر گذشته ارسال شده است و 21 شاهزاده برجسته سعودی این طومار را امضا و اقدام احتمالی شاه عربستان مبنی بر ولی‌عهد اعلام کردن پسرش را مردود اعلام کرده اند.

بر اساس این گزارش، شاهزاده‌های مخالف ولی‌عهدی محمد بن سلمان، در این طومار اعلام کردند: اطلاعاتی به دست آنها رسیده که نشان می‌دهد، شاهزاده محمد بن سلمان به نیابت از پادشاه، اداره امور کشور را به دست می‌گیرد و قرار است و ملک سلمان صرفا با لقب «خادم حرمین شریفین» به کارش ادامه دهد.

به اعتقاد این شاهزاده‌ها، این اقدام صرفا به تکه ‌تکه شدن خاندان سلطنتی و ترسیم آینده‌ای مبهم برای این خاندان منجر خواهد شد. ضمن اینکه چنین اقدامی مخالف نظام بیعت در خاندان آل سعود است.

از مهمترین شاهزاده‌های امضاء کننده طومار نوشته شده در 4 دسامبر 2016 (حدود 6 ماه پیش)، عبارتند از:

بندر بن سلطان

متعب بن عبدالله

ترکی فیصل

الولید بن طلال

محمد بن نواف

خالد بن ترکی

 بسیاری از ناظران داخلی و خارجی عربستان سعودی معتقدند که محمد بن سلمان در سایه بیماری پدرش، همین اکنون نیز حاکم عربستان است و طرح محاصره پسرعموی ولی‌عهدش را خودش مهندسی کرده است تا به مرور وی را از پستش برکنار و در نهایت خود بر جای او بنشیند.

بر اساس این طرح، به تدریج اختیارات محمد بن نایف از او گرفته می‌شد و مراکز قدرت حامی او تضعیف می‌شد و در مقابل چهره محمد بن سلمان را به عنوان پادشاه آینده نزد واشنگتن خوب نشان داده می‌شد.

خبرگزاری رسمی عربستان (واس) صبح امروز چهارشنبه گزارش کرد که سلمان بن عبدالعزیز در فرمانی جدید، محمد بن نایف وزیر کشور و ولی‌عهد عربستان را برکنار کرد.

طبق گزارش واس، سلمان، پسرش محمد را که وزیر دفاع است، جایگزین ولی‌عهد کرد و همچنان او را در وزارت دفاع ابقا نمود.

بر اساس فرمان سلمان، محمد بن نایف علاوه بر ولایت عهدی، از مناصب دیگرش مانند وزارت کشور و معاونت ریاست شورای وزیران نیز برکنار شد.

«مجتهد» افشاگر معروف سعودی در توییتر این اقدام سلمان را «کودتای بن سلمان» خواند و نوشت که بزودی سلمان به نفع پسرش از قدرت کناره‌گیری خواهد کرد./فارس

پربیننده ترین خبرها