مشروح پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات همدستان زنجانی؛

متهم: 2.6 میلیارد یورو پولی نیست/ قاضی: قرار نیست از زنگنه دفاع کنید

متهم: 2.6 میلیارد یورو پولی نیست/ قاضی: قرار نیست از زنگنه دفاع کنید
دوشنبه 2 مرداد 1396 - 14:59

پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات همدستان بابک زنجانی هم مطابق 4 جلسه قبل به ارائه دفاعیات مهدی شمس،‌متهم ردیف دوم این پرونده گذشت.

العالم _ ایران

امروز پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات دو متهم پرونده فساد نفتی در شعبه 28 دادگاه انقلاب تهران آغاز شد.

قاضی: دادگاه را کش ندهید و از خود دفاع کنید/متهم: خوشم نمی‌آید سوژه باشم و از من عکس بگیرند

در ابتدای جلسه امروز مقیسه خطاب به مهدی شمس متهم ردیف دوم پرونده فساد نفتی گفت: از کش دادن دادگاه بپرهیزید و به اصل مبلغ یک میلیارد و دویست میلیون یورو اشاره کنید.

این مبلغ که به شما برای دادن به پیمانکاران پارس جنوبی پرداخت شده بود اما سرنوشت آن مشخص نشده است.

قاضی افزود: در رابطه با آن محموله های نفتی که بابک زنجانی و دست اندرکاران شبکه فساد معتقدند در اختیار شما قرار داشته توصیح دهید.

قاضی مقیسه با اشاره به اینکه مبالغ پرداختی به شما صرف امور دیگر شده است؟ گفت: سرنوشت بخشی از پولها مبهم است.

مهدی شمس با اشاره به عناوین اتهامی خود در کیفرخواست گفت: به هیج وجه قصد کش دادن دادگاه را ندارم. مشکل کمر و زانو دارم و از اینکه دائم سوژه شوم و از من عکس گرفته شود، خوشم نمی آید.

شمس با گلایه از اینکه کیفرخواست گزینشی است، اظهار داشت: دفاعیات من بر اساس سند و مدرک است اما ادعانامه با دیدن نیمه خالی لیوان نوشته شده، مقصر اصلی کسی است که به SCT اعتبار نجومی داده است.

وی افزود: در ابتدای تشیکل پرونده عقلم میرسید که نیایم اما من برای همکاری آمدم.

قاضی مقیسه: شما گفته بودید که قراردادی منعقد نکردید در این خصوص توضیح دهید.

شمس: من با بابک قرارداد کارگزاری داشتم.

در این لحظه قاضی گفت: 15/9/91 در دفتر بابک زنجانی با حضور شما در خصوص نحوه برنامه ها و فسادهای سازمان یافته که پولها را در کجا و چگونه خرج کنید که به پیمانکاران نرسد،جلسه ای برگزار شد.

قاضی: قرار نیست از زنگنه دفاع کنید/ متهم: در انگلیس تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار گرفتم

قاضی مقیسه گفت: با توجه به پاسپورت ایرانی زنجانی و تابعیت انگلیسی شما قراردادی برای چگونگی تقسیم سهام اونور ایر بین شما و یک فرد ترکیه ای منعقد می شود.

وی ادامه داد: مقرر شد کلیه سهامداران به شمس اختیار دهند. ذره ذره و در هر لحظه شما با هم مشارکت داشتید.

قاضی مقیسه گفت: مسئولان غفلت کردند و همین امر باعث شد شما هر کاری که دلتان می خواهد انجام دهید.

شما گفته بودید که کارگزار هستید و هیچ قراردادی منعقد نگردید، اما اسنادی وجود دارد که خلاف گفته های شما را ثابت می کند.

در این لحظه شمس گفت: با دلیل نمی گویم که این حرف شما را قبول ندارم بلکه با سند می گویم.

وی افزود: من و خانواده ام به خاطر تحریم ها در انگلیس دچار مشکل شدیم، عواید مادی کمی هم نصیبم شد که همه را بازگرداندم.

مقیسه ادامه داد: در دنیا دو نفر را پیدا کنید که این مقدار اموالشان با هم تقسیم شده باشد آن وقت بگوید کارگزار بوده، شرایط اضطراری باید باعث شود شما غارت کنید؟

متهم گفت: من به نیت کمک وارد این کار شدم. برای کمک به نظام امدم و در انگلیس تحت شدید ترین تحریم ها قرار گرفتم. شرایط اقتصادی دولت دهم شرایط خاصی بود که ناشی از سومدیریت ها بود.اما اوضاع در دولت یازدهم بهتر بود.

قاضی گفت: این شرایط و صحبت ها به دادگاه ربطی ندارد. دولت قبلی مدیریت نداشت چون شما پولش را بردید. اگر پول را به پارس جنوبی داده بودید، شرایط توسعه فراهم می شد.

قاضی ادامه داد: شما اینجا نیامدید که از زنگنه دفاع کنید به ما ربطی ندارد مدیریت دولت فعلی و قبلی چطور بوده است.

متهم: 2.6 میلیارد یورو پولی نیست/ نماینده دادستان: این پول معادل ٣ ماه یارانه کل کشور است

در ادامه رسیدگی به پرونده فساد نفتی نجفی نماینده دادستان اظهار داشت: آقای شمس، کار عملیاتی یعنی اجرا!، فهم الفاظ حقوقی محمول به عرف است، کارگزار یعنی چه؟

وی ادامه داد: اگر من هم ٣٠ سال در این کشور کار کنم و بعد نزد مقامات بگویم فلانی مورد اعتماد است خب طبیعی است که آنها هم اعتماد می کنند.

نقش شما قطعاً به اندازه زنجانی نیست اما پا به پای زنجانی کار کرده اید.

در نهایت پول بیت المال به غارت رفت حالا توجیه می کنید که ٢.٦ میلیارد چیزی نیست؟

این پول برای شما چیزی نیست ما در این کشور کسانی را داریم که نان شب ندارند، این پول معادل ٣ ماه یارانه کل کشور است.

حتماً اگر به من بگویند ١٠٠ میلیارد می گویم کلان است این پولی که شما می گویید چیزی نیست حدود ٩ هزار میلیارد پول کشور است. چگونه می گویید پولی نیست؟ آقای شمس عوام فریبی نکنید

شمس خطاب به قاضی گفت: تمام جلسات دادگاه همین است، طبق قانون آیین دادرسی کیفری نماینده دادستان ادعانامه را می خواند و من باید پاسخ دهم اما اجازه پاسخگویی نیست.

قاضی گفت: ما به شما هم وقت می دهیم.

شمس افزود: اینهایی که نماینده دادستان می گوید حواشی است.

قاضی ادامه داد: این متن قضیه است

قاضی افزود: با توجه به پاسپورت ایرانی زنجانی و تابعیت انگلیسی که شما داشتید، قراردادی را امضا می‌کنید که 49 درصد هواپیمایی اونور ایر به شما و 51 درصد به آن فرد ترکیه‌ای واگذار شود. همچنین در قرارداد مقرر شد که کلیه سهام‌داران به شمس‌ اختیار دهند که مدیریت شرکت هواپیمایی را بر عهده بگیرد، ضمن اینکه ماهانه یک جلسه در دفتر اونور ایر با حضور شما تشکیل شود.

شمس: این مربوط به اونور ایر است.

قاضی گفت: در هر نقطه شما با هم شراکت داشتید و بند دوم قرارداد نیز مربوط به خرید 6 ایرباس 320، 5 هواپیمای آرجی و 4 فروند ایرباس 300 است.

قاضی: شما اول معامله کردید بعد قرارداد بستید!/متهم: من یک کارگزار بودم و 5 درصد سهام انر ایر را گرفتم

مهدی شمس در ادامه دفاع از خودش دربرابر اتهامات وارده گفت: ٥درصد از سهام شرکت هواپیمایی ترکیه فقط مال من بوده است و این میزان آنقدر زیاد نیست که اخلال در نظام اقتصادی شامل حال آن شود.

وی ادامه داد: بنده هدفم از این کارها کمک بود به طوری که حتی آخر هفته‌ها به کلاس خلبانی می رفتم تا بتوانم در عملیات خرید هواپیما اشراف داشته باشم.

شمس گفت: من به جای حق الزحمه کارگزاری خود 5 درصد از سهام شرکت هواپیمایی را گرفتم، باید بدانید که این شرکت دومین شرکت هواپیمایی بزرگ ترکیه بوده است.

قاضی گفت: بله درست است، اما حرف ما این است که این پول‌ها را از فروش نفت گرفته و در جهت منافع شخصی صرف کرده‌اید. این پول‌ها پول پیمانکار پارس جنوبی و برای توسعه آن بوده است.

قاضی ادامه داد: شما می‌گویید که معاملات مختلفی انجام داده‌اید اما بعد از انجام معامله تصمیم گرفته‌اید که قرارداد ببندید مگر چنین چیزی می‌شود؟

شمس افزود: آقای زنجانی به من گفت برای اینکه رویه‌های معاملات در سیستم‌ها ثبت شود بیاییم قراردادها را بنویسیم در صورتی که قراردادهای زنجانی با شرکت‌های خارجی قبل از قراردادهای بین من و زنجانی بوده است.

وی گفت: تمام قراردادهای خرید در سال 90 و قبل از آن بوده است. تمام این کارها انجام شده بود و بعدا زنجانی گفت بیا تمام این کارها را مکتوب کنیم لذا اینکه می‌گویند شمس در فروش نفت دخالت داشته است را بنده قبول ندارم. بنده فقط نفت را تحویل شرکت فال دادم.

متهم: به جز دو فقره چک دیگر پرداخت‌ها را قبول ندارم

مهدی شمس با بیان اینکه نیاز به حسابرسی دقیق گزارشات شرکت هلدینگ است، گفت: بنده می‌گویم هر اظهار و اقراری که توسط فردی انجام شود باید مستند باشد لذا نباید صرفاً به گزارش شرکت هلدینگ بسنده کرد.

وی افزود: در کشورهایی که عضو قوانین بانکی هستند نمی‌توان پول زیادی را به حساب شخصی واریز کرد چرا که اگر مبلغ  زیادی واریز شود حساب آن فرد قرمز می‌شود، به همین دلیل می‌گویم که این پرداخت‌ها بین شرکت‌ها انجام شده است.

شمس در ادامه دفاعیات خود اظهار داشت: خانم «م» از نیروهای آقای زنجانی گفته که من به دستور زنجانی پول‌ها را به حساب شمس ریخته‌ام در حالی که این خانم کارمند زنجانی و در مظان اتهام است.

وی تصریح کرد: من در کیفرخواست متوجه شدم شرکت صرافی ترکیه‌ای است حرف من این است که بنده پرداخت‌هایی که به حساب من شده است را به جز دو فقره چک قبول ندارم.

قاضی مقیسه نسبت به پرداخت‌های واریز شده در تاریخ 27 دی ماه 91 به مبلغ دو میلیون دلار، 28 اسفندماه 91 به مبلغ 5 میلیون دلار و 21 فروردین ماه 92 به مبلغ 5 میلیون دلار اشاره کرد و خطاب به متهم گفت: آیا این پرداخت‌ها را قبول داری؟

شمس گفت: من به جز دو فقره چک دیگر پرداخت‌ها را قبول ندارم.بابک زنجانی از طریق این دو چک به من گفت که هواپیما خریداری کنم تاریخ چک‌ها هم کاملاً مشخص است، تمام این پرداخت‌ها توسط شرکت فال بوده که بنا به دستورالعملی که زنجانی برای آنها فرستاده است این پرداخت‌ها انجام شده است.

قاضی مقیسه گفت: هرچه ما می‌گوییم شما می‌گویید فال، البته اشکال ندارد شما هرچه می‌خواهید را تکذیب کنید.

در این لحظه قاضی مقیسه ختم جلسه را اعلام و ادامه رسیدگی را به فردا 3 مردادماه موکول کرد.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها