واکنش امارات به تصمیم قطر برای احیای روابط دیپلماتیک با ایران

واکنش امارات به تصمیم قطر برای احیای روابط دیپلماتیک با ایران
جمعه 3 شهريور 1396 - 01:51

وزیر مشاور در امور خارجی امارات با بیان اینکه قطر باعث تشدید بحران موجود و از دست رفتن فرصت ها برای میانجیگری شده است ، خاطرنشان کرد : دوحه با اعلان برنامه‌هایش در یمن یا ایران مشکلات خودش را تشدید کرده است.

العالم - جهان اسلام

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم انور قرقاش در حساب توئیتری خود نوشت که بحران قطر قابل پیش بینی و رویکرد دوحه علت اصلی آن بوده و سوء مدیریت قطر آن را طولانی و عمیق تر کرده است.

این مقام اماراتی خاطرنشان کرد: قطر در مدیریت بحران سردرگم مانده و با بی تدبیری همراه بوده و در این مسیر، فاقد استراتژی مناسب و در نظر گرفتن مصالح قطر و مردم این کشور است.

وی گفت که این نوع مدیریت بحران، باعث سوختن پل های ارتباطی و از دست رفتن حاکمیت شد و اتخاذ سیاست فرار به جلو، بحران قطر را عمیق تر و فرصت ها را برای میانجیگری تضعیف کرد و از حکمت و درایتی که انتظار داشتیم به هیچ وجه خبری نبود.

انور قرقاش افزود: عاقلانه این است که قطر با مسائل پیرامونی خود برای حل و فصل بحران موجود به طور جدی تعامل کند اما دوحه با اعلام رویکردهای خود در یمن و ایران گرفتاری اش را بیشتر کرده است.

 رسانه ها اخیرا از تماس وزیر خارجه قطر با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و ابراز تمایل دوحه برای بازگرداندن سفیر خود به تهران خبر دادند.

عربستان از 15 خرداد 96 به همراه امارات، بحرین، مصر، دولت شرق لیبی، جزایر مالدیو و رئیس جمهوری فراری و مستعفی یمن با ادعای حمایت قطر از تروریسم و افراط گرایی و دخالت در امور داخلی دیگر کشورها، روابط سیاسی و دیپلماتیک خود را با دوحه قطع کرد.

قطر روز چهارشنبه اعلام کرد سفیر این کشور در ایران، که ماه ژانویه سال گذشته از این کشور فرا خوانده شده بود، به ایران باز خواهد گشت.

روابط عمومی وزارت امور خارجه قطر در بیانیه ای در پایگاه اینترنتی خود در این باره نوشت:  قطر اعلام کرد سفیر این کشور در تهران، برای از سر گیری وظایف دیپلماتیک خود باز خواهد گشت.

در ادامه این بیانیه آمده است دوحه خواهان تقویت روابط با جمهوری اسلامی ایران است و امیدواریم روابط دو جانبه ما با ایران در ابعاد مختلف توسعه یابد.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز از تماس سه شنبه شب وزیر خارجه قطر با محمد جواد ظریف و ابراز تمایل دوحه برای بازگرداندن سفیر خود به تهران خبر داد و گفتَ: ما از این اقدام دولت قطر استقبال می کنیم.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها