اولین موضع گیری فرمانده سرکوب‌گران ارتش میانمار

اولین موضع گیری فرمانده سرکوب‌گران ارتش میانمار
دوشنبه 27 شهريور 1396 - 12:52

در حالی که جامعه جهانی از کشتار بی سابقه و پاکسازی قومی در میانمار به خشم آمده است مرد شماره یک ارتش میانمار به عنوان حاکم اصلی این کشور در اولین موضع گیری خود به توجیه اقدامات غیر انسانی علیه مسلمانان پرداخت.

العالم - آسیا

ایران -- ژنرال مین آنگ هلینگ فرمانده ارتش که از سوی سازمان ملل عامل اصلی کشتارها خوانده شده، گفت که روهینگیا "هرگز یک گروه قومی نبوده اند" و  "افراط گرایان" در پی تلاش برای ایجاد پایگاهی در شمال ایالت راخین هستند.

سازمان ملل اخطار داده است که عملیات ارتش میانمار (برمه) علیه روهینگیا - که اکثرا مسلمان هستند می تواند معادل پاکسازی قومی باشد.

روز شنبه آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل هشدار داد که آنگ سان سوچی، که عملا رهبر میانمار است، برای پایان تهاجم ارتش و جلوگیری از آنچه وضعیتی "کاملا هولناک" خواند وقت زیادی ندارد.

ژنرال مین آنگ هلینگ روز یکشنبه در یک پیام فیسبوکی مردم و رسانه های میانمار را به اتحاد "در مورد مساله" روهینگیا فراخواند.

او گفت عملیات ارتش پس از ۹۳ مورد درگیری با آنچه وی  "افراطیون بنگالی" خواند،شروع شد. او به عملیاتی که پس از ۲۵ اوت علیه شورشیان روهینگیا شروع شد اشاره داشت.

او ادعا کرد که خشونت ها تلاشی سازمان یافته برای ایجاد پایگاهی در ایالت راخین است.

او نوشت: "آنها خواستار شناسایی روهینگیا شده اند که هرگز یک گروه قومی در میانمار نبوده اند. مساله بنگالی یک آرمان ملی است و ما باید در کشف حقیقت متحد باشیم."

این مقام ارتش مدعی شد که افراد روهینگیا روز ۲۵ اوت به یک ایستگاه پلیس در شمال راخین حمله کردند و ۱۲ مامور را کشتند.

اما روهینگیاهایی که از آن زمان از میانمار گریخته اند می گویند ارتش در عملیاتی خشونت بار و غیر انسانی ، روستاهایشان را سوزانده و به غیرنظامیان حمله کرده تا آنها را بیرون براند.

این عملیات با محکومیت بین المللی روبرو شده است.

آنگ سان سوچی که زمانی یک ناراضی سیاسی بود و در حکومت نظامیان میانمار سال حبس خانگی بود با انتقادهای فزاینده ای به خاطر این بحران روبروست. حزب تحت رهبری او در سال ۲۰۱۵ در انتخابات به پیروزی رسید.

سوچی نمی تواند این فاجعه را جبران کند ...

آنتونیو گوترش روز یکشنبه در مصاحبه با بی بی سی او را ترغیب کرد برای جلوگیری از این عملیات مداخله کند و افزود اگر او چنین نکند "من نمی دانم چطور در آینده می شود این روند را جبران کرد."

خانم سوچی امسال در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک سخنرانی نخواهد کرد و ادعا کرده که این بحران در نتیجه "کوه یخ عظیمی از اطلاعات نادرست" تحریف شده است.

او در ادعایی عجیب گفت که اخبار جعلی که منافع تروریست ها را تشویق می کند به این تنش دامن زده است.

روهینگیا یک اقلیت  هستند که همواره در میانمار سرکوب شده اند، کشوری که آنها را مهاجر غیرقانونی می داند.

کسانی که از این خشونت ها گریخته اند پیشتر در ماه جاری از وقوع کشتارها، تجاور و حتی قتل عام به بی بی سی گفتند. یک خدمه بی بی سی در داخل راخین شاهد خانه های سوخته آنها بوده است.

همزمان بنگلادش گفته که جابجایی بیش از ۴۰۰ هزار نفر که از میانمار فرار کرده اند را محدود می کند.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها