ماکرون: به ایران سفر خواهم کرد/ با ترامپ اختلاف نظر دارم

ماکرون: به ایران سفر خواهم کرد/ با ترامپ اختلاف نظر دارم
دوشنبه 24 مهر 1396 - 00:49

رئیس‌جمهور فرانسه با بیان اینکه با دولت آمریکا در مورد ایران اختلافاتی دارد، گفت به دعوت همتای ایرانی‌اش، به تهران سفر خواهد کرد.

العالم - اروپا

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه روز یکشنبه تائید کرد که قصد دارد به ایران سفر کند.

وی که با شبکه «بی‌اف‌ام تی‌وی» مصاحبه می‌کرد، در مورد سفر به ایران به دعوت «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران گفت: من برای گفت‌وگو، در زمانی مناسب به ایران خواهم رفت.

ماکرون با بیان اینکه در مورد پرونده هسته‌ای ایران با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا اختلاف نظر دارد، گفت برای او توضیح داده است که نباید موجب افزایش تنش در روابط با ایران شد.

رئیس‌جمهور فرانسه گفت از ترامپ خواسته توافق هسته‌ای را بر هم نزند، چراکه توافق هسته‌ای امکان نظارت بر برنامه ایران را فراهم کرده است.

او عدم تائید پایبندی ایران به برجام از سوی آمریکا را اقدامی نادرست خواند و گفت امیدوار است که ایالات متحده به توافق هسته‌ای پایبند بماند.

رئیس‌جمهور فرانسه گفت با وجود اختلاف نظر با ترامپ در مورد ایران و مسئله تغییرات اقلیمی، گفت‌وگویی مستمر با رئیس‌جمهور آمریکا دارد و واشنگتن را متحدی برای پاریس می‌داند.

ماکرون با اشاره به خودداری ترامپ از تائید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای، این اقدام را نادرست خواند و گفت عدم تائید پایبندی موجب پایان توافق نمی‌شود و «فرانسه و متحدان اروپایی‌اش به اجرای تعهدات خود ادامه خواهند داد

رئیس‌جمهور فرانسه گفت: «باید کره شمالی را به یاد داشته باشیم. ما تمام مذاکرات با کره شمالی را متوقف کردیم. نتیجه چه بود؟ چند سال بعد بیدار شدیم و با کره‌ای مواجه شدیم که به سلاح اتمی مجهز شده است

وی در این مصاحبه بار دیگر ایده گفت‌وگو در مورد فعالیت‌های موشکی و منطقه‌ای ایران برای دوران پس از سال ۲۰۲۵، که محدودیت‌های برجام بر سقف غنی‌سازی ایران کاهش می‌یابد را مطرح کرد.

ماکرون گفت: من به او گفتم بیا درخواست‌هایمان را [با ایران] مطرح کنیم، گفت‌وگویی برای درخواست در زمینه فعالیت‌های موشکی ایران و فعالیت‌های ایران در منطقه.

فرانسه هرچند با بازمذاکره توافق هسته‌ای مخالفت کرده، اما بارها از گفت‌وگو برای رسیدن به «توافق مکمل» سخن گفته است.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها