هادی العامری: حضور وزير خارجه آمريكا در بغداد مورد استقبال نيست

هادی العامری: حضور وزير خارجه آمريكا در بغداد مورد استقبال نيست
سه شنبه 2 آبان 1396 - 04:25

رئیس سازمان بدر عراق با تاکید براینکه حضور وزیر خارجه آمریکا در بغداد مورد استقبال نیست، خواستار عدم استقبال از او شد.

هادی العامری روز دوشنبه افزود: ما خواهان آن هستیم تا زمانی که تیلرسون از اظهارات غیرمسئولانه اش در قبال نیروهای مردمی عراق عذرخواهی نکرده است از او استقبالی صورت نگیرد.

حیدرالعبادی، نخست‌وزیر عراق  هم روز دوشنبه خطاب به تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا گفت: حشد الشعبی امید عراق و منطقه است.

دفتر فرمانده کل نیروهای مسلح عراق روز دوشنبه  در بیانیه ای به اظهارات رکس تیلرسون که به عراق سفر کرده است، اعلام کرد عراقی ها در خاک این کشور می جنگند و هیچ نیروی خارجی درخاک عراق وجود ندارد.

در این بیانیه آمده است؛ نخست وزیر عراق به تیلرسون گفته است که قانون اساسی عراق اجازه نمی دهد که گروه های مسلح در خارج از چارچوب دولت حضور داشته باشند.

در همین حال سخنگوی نهاد الحشد الشعبی عراق با توهین خواندن اظهارات وزیر خارجه آمریکا علیه مردم عراق، از وی خواست تا عذرخواهی کند.

«احمد الاسدی» سخنگوی نهاد الحشد الشعبی عراق در خصوص سخنان «رکس تیلرسون» که الحشد الشعبی را گروههای شبه نظامی خارجی خوانده بود، تأکید کرد: فقط عراقی‌ها هستند که در عراق با داعش می‌جنگند.

او در گفت‌و‌گو با شبکه المیادین، ادامه داد: سخنان تیلرسون در خصوص حضور شبه نظامیان خارجی در عراق، توهین به خون شهدای عراقی است.

الاسدی در ادامه از وزیر خارجه آمریکا خواست تا از مردم عراق عذر خواهی کند.

«رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا روز (یکشنبه) در کنفرانس خبری مشترک با همتای سعودی خود، در اشاره به الحشد الشعبی گفته بود: شبه نظامیان خارجی در عراق باید به کشورهای خود باز گردند.

«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران نیز در واکنش به این سخن تیلرسون گفته است: آنها در خانه شان هستند و منتظر دستور کسی نبودند و نخواهند بود چرا که اگر تاکنون منتظر دستور تیلرسون و دولت آمریکا بودند امروز ما داعش را در بغداد و اربیل داشتیم؛ خوشحالیم که آنها هیچگاه به جز دستور مرجعیت به دستور هیچ‌کس دیگری گوش نکردند و از خانه و کاشانه خودشان دفاع کردند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها