مجلس نمایندگان آمریکا طرح تحریم حزب‌الله لبنان را تصویب کرد

مجلس نمایندگان آمریکا طرح تحریم حزب‌الله لبنان را تصویب کرد
پنج‌شنبه 4 آبان 1396 - 00:00

قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه طرحی که خواستار تحریم حزب‌الله لبنان به بهانه «استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی» است را به تصویب رساند.

العالم-آمریکا

قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه دو طرح که خواستار تشدید تحریم‌ها علیه حزب‌الله لبنان است را به تصویب رساندند.

 طرح ۳۳۴۲ که توسط «مایک گالاگر»، نماینده جمهوری‌خواه ارائه شده، با طرح ادعاهای واهی مانند استفاده حزب‌الله از شهروندان به عنوان سپر انسانی، خواستار اعمال تحریم علیه این گروه شده است.

«گالاگر» مدعی شده حزب‌الله لبنان زرادخانه متشکل از ۱۵۰ هزار موشک‌های تأمین شده توسط ایران و سوریه را در روستاهایی در جنوب لبنان و در زیر زیرساخت‌های غیرنظامی مخفی کرده است.

این طرح رئیس‌جمهور آمریکا را موظف می‌کند ظرف حداکثر ۱۲۰ روز بعد از تبدیل شدن طرح به قانون گزارشی شامل نفراتی از حزب‌الله که مطابق ادعاها از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده کرده‌اند تقدیم کنگره کند.

رئیس‌جمهور آمریکا بایستی این نفرات را مشمول تحریم‌هایی مانند مسدود کردن دارایی‌ها و منع سفر به آمریکا کند.

طرح تشدید تحریم‌ها علیه حزب‌الله

دومین طرح که روز چهارشنبه تصویب شد، طرح شماره 3329 است که توسط «اد رویس»، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا ارائه شده و مورد حمایت قانونگذاران هر دو حزب قرار دارد خواستار اصلاح متن یک قانون مصوب سال 2015 علیه حزب‌الله لبنان به منظور تشدید تحریم‌ها علیه این گروه است.

«اد رویس»، در بند 101 این طرح تلاش کرده با اصلاح متن «قانون قطع منابع مالی بین‌المللی حزب‌الله مصوب سال 2015»، جزئیات بیشتری درباره سازمان‌ها و شرکت‌هایی که بایستی به بهانه همکاری با حزب‌الله هدف تحریم واقع می‌شوند، ارائه کند.

در بند 101 آمده است: «رئیس‌جمهور بایستی در تاریخ اجرایی شدن این بند یا بعد از آن، تحریم‌های مشخص‌ شده در بخش فرعی b را علیه تمامی اشخاص خارجی که به تشخیص رئیس‌جمهور آگاهانه اقدام به کمک‌رسانی، حمایت یا تأمین حمایت‌های مادی، مالی یا فناوری برای هر یک از موارد زیر کرده‌اند، اعمال کند:

(1) سازمان «بیت‌المال»، «جهادالبناء»، «انجمن حمایت از مقاومت اسلامی در لبنان»، «اداره روابط خارجی حزب‌الله»، «سازمان امنیت خارجی» یا هر یک از سازمان‌های تابعه و جانشین آنها؛

(2) تلویزیون المنار، رادیو النور، گروه رسانه‌ای لبنان یا هر یک از سازمان‌های تابعه و جانشین آنها؛

(3) هر فرد خارجی که بنا به تشخیص رئیس‌جمهور وارد فعالیت‌های درآمدزایی یا جذب نیرو برای حزب‌الله شده باشد؛ یا

(4) هر فرد خارجی که تحت مالکیت یا کنترل اشخاص خارجی توصیف‌شده در پاراگراف‌های (1)، (2) و (3) باشد.

در بخش فرعی «b» از رئیس‌جمهور خواسته از تمامی اختیاراتش برای مسدود کردن دارایی‌ها و منع سفر افراد مرتبط با بندهای بالا استفاده کند.

 «اد رویس» در بند 103 از این طرح خواستار تحریم کشورهای خارجی شده که از گروه حزب‌الله لبنان حمایت می‌کنند.

بند دیگری از طرح، وزیر خارجه آمریکا را موظف می‌کند ظرف حداکثر 180 روز گزارشی درباره راهبرد آمریکا برای «جلوگیری از فعالیت‌های خصمانه ایران و تضعیف و مختل کردن شبکه‌های غیرقانونی حزب‌الله در نیمکره غربی»  به کمیته‌های مقتضی کنگره ارائه کند.

 

بند دیگری از طرح، وزیر خارجه آمریکا را موظف می‌کند ظرف حداکثر 180 روز گزارشی درباره راهبرد آمریکا برای «جلوگیری از فعالیت‌های خصمانه ایران و تضعیف و مختل کردن شبکه‌های غیرقانونی حزب‌الله در نیمکره غربی»  به کمیته‌های مقتضی کنگره ارائه کند. 

قطعنامه علیه حزب‌الله لبنان

قطعنامه شماره 359 از اتحادیه اروپا می‌خواهد کل حزب‌الله لبنان را به عنوان سازمان تروریستی اعلام کرده و فشارها را بر این گروه‌ و اعضای آن افزایش دهد. اتحادیه اروپا در حال حاضر، شاخه نظامی حزب‌الله لبنان را در فهرست تحریم قرار داده است. 

این قطعنامه با بیان ادعاهای اثبات‌نشده، حزب‌الله را به انجام حملات تروریستی در سراسر دنیا متهم کرده و خواستار همکاری اعضای اتحادیه اروپا برای افزایش فشار بر این گروه شده است. 

مسدود کردن دارایی‌های حزب‌الله در اروپا، صدور قرار تعقیب علیه اعضای آن و تلاش برای قطع منابع مالی این گروه، اقداماتی هستند که مجلس نمایندگان آمریکا خواستار انجام آن توسط اتحادیه اروپا شده است.

اد رویس، رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا بعد از تصویب این طرح‌ها گفت که اعضا این مجلس فردا (پنجشنبه) درباره طرح دیگری علیه برنامه موشکی ایران رأی‌گیری می‌کنند.

فارس

کلید واژه ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها