تقدیر لاریجانی از 3 دستاورد عراق در مقابله با تجزیه طلبی و تروریسم

تقدیر لاریجانی از 3 دستاورد عراق در مقابله با تجزیه طلبی و تروریسم
پنج‌شنبه 4 آبان 1396 - 19:38

رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار نخست وزیر عراق با اشاره به سه دستاورد حیدر العبادی گفت: مقاومت ملت عراق در برابر تروریست ها به دنیا نشان داد که عراق دارای قدرتی است که هیچ کس نمی تواند به آن تعرضی داشته باشد.

العالم ـ ایران ـ سیاسی 

علی لاریجانی امروز (پنجشنبه) در دیدار با «حیدرالعبادی» نخست وزیرعراق ضمن تبریک توفیقات روزافزون، افزود: در دوران مسئولیت شما، عراق به سه دستاورد مهم دست یافت که این دستاوردها در تاریخ به یادگار باقی خواهد ماند. مقاومت ملت عراق به دنیا نشان داد که عراق دارای قدرتی است که هیچ کس نمی تواند به آن تعرضی داشته باشد.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: دستاورد اول اینکه شرایط را در عراق به گونه ای رقم زدید که دست تروریست ها را از عراق کوتاه کردید، هرچند در برخی از نقاط هنوز تحرکاتی وجود دارد، اما با تدابیر شما به زودی این مناطق هم از وجود آنان پاک خواهد شد.
رئیس قوه مقننه دستاورد دوم را جلوگیری از تجزیه عراق خواند و تصریح کرد: با درایت و تدابیر لازم توانستید از تجزیه عراق جلوگیری کنید.
وی یادآور شد: سومین دستاورد قدرت نظامی عراق است که متکی بر مردم می باشد و حفظ آن برای صیانت از عراق اهمیت زیادی دارد.
لاریجانی متذکر شد: اگرچه حضور تروریست ها برای شما هزینه هایی را در برداشت، اما باعث شد تا از درون این مشکل، یک عراق قدرتمند متولد شود و حال زمان آن است تا شرایط را برای بازسازی و توسعه اقتصادی فراهم کنید.

حمایت ایران از ملت و دولت عراق
رئیس قوه مقننه ضمن اعلام حمایت جمهوری اسلامی ایران از ملت و دولت عراق ادامه داد: مطمئن هستم که در ایران علاقه مندی زیادی برای توسعه روابط سیاسی و اقتصادی با کشور عراق وجود دارد و برای تسهیل برقراری و گسترش آن لازم است که برخی موانع را مرتفع کنیم.
وی ادامه داد: نقش آفرینی عراق در منطقه خوب است ولی باید نسبت به طرف های مقابل شناخت درستی به دست آورد تا اینکه آنان هم در همان چارچوب موردنظر حرکت کنند و به دنبال مشکل آفرینی جدید در عراق و منطقه نباشند.
لاریجانی با اشاره به برخی تحرکات منفی از سوی تعدادی از کشورها تصریح کرد: خیلی ها دوست ندارند که عراق به عنوان کشوری مستقل و دموکراتیک در منطقه شناخته شود زیرا عراق دارای منابعی است که برای آنان ایجاد نگرانی می کند.
وی با اشاره به تحرکات آمریکا و اسرائیل در کشورعراق و منطقه متذکر شد: آنان اهدافی را دنبال می کنند که مهم ترین آن جلوگیری از حضور نیروهای مسلح مردمی است، زیرا با این کار قصد دارند تا به قدرت مسلمانان ضربه بزنند و نمونه بارز این تحرکات، تحریم هایی است که اخیرا علیه نیروهای مردمی حزب الله به تصویب رساندند.
رئیس قوه مقننه زیر پا گذاشتن تعهدات برجام را دومین مورد دانسته و گفت: ما به تعهد خود پایبند هستیم تا جایی که آنان نیز بر تعهداتشان پایبند باشند.
لاریجانی یادآورشد: ما باید به دنبال توسعه روابط میان خود باشیم تا دشمنان نتوانند اوضاع را به نفع خودشان برگردانند.

وحدت میان مردم، عراق را به پیروزی رساند
«حیدرالعبادی» نخست وزیرعراق نیز در این دیدار گفت: بسیار مشتاقم که در کشور دوم خودم هستم و از این که کشور جمهوری اسلامی ایران در شرایط سخت کنار ما بوده است تشکر می کنیم.
وی افزود: آنچه که عراق را به پیروزی رساند وحدت میان مردم عراق بود و حتی مسئله شمال عراق و تقسیم آن نتوانست خدشه ای به وحدت مردم وارد نماید و ما تلاش کردیم که به مردم کرد عراق این پیغام را برسانیم که آن ها جزو ملت عراق هستند و ما آن ها را جدا از خود نمی دانیم.
نخست وزیر عراق تصریح کرد: نیروهای پیش مرگه می خواستند در مقابل ارتش عراق ایستادگی کنند ولی ما به آنان پیغام دادیم که باید حافظ امنیت در عراق باشند و آنان نیز به این مسئله توجه کردند.

عراق کشوری واحد و یکپارچه

وی ادامه داد: در قانون اساسی عراق، دولت مرکزی مسئول امنیت مرزها و عراق است و عراق کشوری واحد و یکپارچه است.
حیدرالعبادی در ادامه با اشاره به نابودی نیروهای تروریستی در عراق گفت: ما تلاش داریم تا ثبات را به منطقه بازگردانیم تا مردمی که از خانه هایشان کوچ کرده اند دوباره بازگردند.
وی ریشه یابی ظهور تروریست ها را امری مهم خواند و گفت: در واقع داعش زمانی متولد شد که مشکلاتی در سوریه به وجود آمد و آنان با سلاح و پول مورد حمایت برخی از کشورها قرار گرفته و شروع به اشغالگری کردند.
نخست وزیر عراق تاکید کرد: ما تلاش داریم تا منطقه را به توسعه برسانیم و نه تنها به منافع خود بلکه منافع سایر کشورها را هم در نظر بگیریم و باعث ضرر به دیگران نشویم.

جنگ و درگیری مانع توسعه منطقه
وی گفت: جنگ و درگیری سال ها است که منطقه را عقب نگه داشته و مانع توسعه آن شده است به همین دلیل باید در حفظ امنیت آن تمام تلاش خود را به کار ببریم.
حیدرالعبادی توجه به جوانان را امری مهم خواند و افزود: همه ما باید تلاش کنیم تا با اشتغالزایی جلوی به هرز رفتن نیروهای پر انرژی را بگیریم زیرا تروریست ها با استفاده از نیروهای جوان توانستند به قدرت برسند.
به گزارش خانه ملت، نخست وزیرعراق بیان داشت: همکاری صمیمانه میان ایران و عراق پاسخی است به سال هایی که ما شاهد جنگ و درگیری به خاطر حضور نیروهای بعثی در عراق بودیم و ما تمایل فراوانی داریم که روابطمان را بیش از پیش گسترش داده و در تمامی زمینه های سیاسی، اقتصادی، دینی و فرهنگی با یکدیگر رابطه تنگاتنگی داشته باشیم.
«حیدر العبادی» شب گذشته در صدر یک هیات بلند پایه سیاسی اقتصادی وارد تهران شد و صبح امروز پس از مراسم استقبال رسمی در مجموعه فرهنگی و تاریخی سعد آباد با «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهوری دیدار و در خصوص راه های گسترش روابط دو جانبه و مسائل منطقه ای و بین المللی گفت و گو کرد.
نخست وزیر عراق در این سفر یک روزه به تهران، پیش از ظهر امروز با حضرت آیت الله العظمی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و حسن روحانی رئیس جمهوری رئیس جمهوری، دیدار و درباره آخرین تحولات منطقه و توسعه روابط دو جانبه رایزنی کرد.
این دومین سفر دوره ای نخست وزیرعراق طی هفته جاری است؛ در اوایل هفته جاری العبادی به سه کشور عربی عربستان سعودی، مصر و اردن سفر کرد و گسترش مناسبات و ارائه چشم انداز عراق برای آینده منطقه را با مسوولان عالی رتبه این کشورها مطرح کرد.
نخست وزیر عراق همچنین روز گذشته قبل از عزیمت به تهران، در آنکارا پایتخت ترکیه با «بینالی یلدریم» همتای ترکیه ای خود و «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری این کشور، دیدار و در خصوص روابط بغداد- آنکارا و مسائل منطقه ای رایزنی کرد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها