سفیر فلسطین: اسرائیل سگ نگهبان است

سفیر فلسطین: اسرائیل سگ نگهبان است
دوشنبه 20 آذر 1396 - 12:19

سفیر فلسطین در سوریه با اشاره به نقش منفی حکام عرب وابسته به آمریکا در اتخاذ تصمیم جنجالی رئیس‌جمهور این کشور در خصوص قدس، تأکید کرد که سرنوشت بسیاری از کشورهای عربی در دست آمریکاست.

العالم- فلسطین اشغالی 

 «محمود الخالدی» سفیر فلسطین در دمشق می‌گوید که جنگ علیه سوریه و مشغول کردن این کشور به ضرر آرمان فلسطین است.

الخالدی در گفت‌وگو با روزنامه «الوطن» سوریه در خصوص تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر انتقال سفارت این کشور به قدس و واکنش کشورهای عربی به این مسئله گفت: «اگر امتی آگاهی ملی نداشته باشد، چنانچه بخشی از آن در معرض خطر قرار گیرد، بخشهای دیگر نیز در سلامت نخواهد بود... ولی این واقعیت در حال حاضر وجود ندارد؛ بلکه بر عکس شاهد این هستیم که واقعیت [کشورهای] عربی بسیار غمبار است و تشتتت در آن به اوج خودش رسیده است و همین مسئله اردوگاه دشمن را تشویق کرد که در موضوع قدس به ما آسیب برساند».

وی با بیان این مطلب افزود: «اسرائیل فرزند قانونی هر گونه تلاش توطئه گرانه علیه منطقه از سوی قدرتهای استعماری است... و ما نتوانسته ایم این وضعیت را تغییر دهیم، بلکه آن را تثبیت کرده ایم. لذا امنیت اسرائیل امنیت یکی از ایالتهای آمریکاست... و اسرائیل نیز سگ نگهبان منافع آمریکاست... در نتیجه منفعت آن (آمریکا) در گرو آن است این امت [اسلامی] متفرق شده باشد».

الخالدی با اشاره به «معامله قرن» که برخی با اسرائیل منعقد کرده اند، اظهار داشت، متأسفانه سرنوشت بسیاری از کشورهای عربی در دست آمریکاست.

وی درباره ارتباط معامله قرن و طرحهای بزرگ اقتصادی عربستان گفت: «آنان در پی لحظه تاریخی مناسب هستند تا آرمان فلسطین را از بین ببرند و قصد دارند این کار را از طریق یک کنفرانس منطقه ای انجام دهند نه در یک کنفرانس بین المللی؛ زیرا در ادبیات قدیم صهیونیستها، از بین بردن آرمان فلسطین مبنی بر یک موضع عربی است که اساس آن عادی سازی رابطه با رژیم صهیونیستی است. لذا در زمانی که عربها، رژیم صهیونیستی را به رسمیت بشناسند، فلسطین به پایان رسیده است. به همین علت ترامپ خواستار برگزاری کنفرانس منطقه ای است نه بین المللی».

به گفته سفیر فلسطین در دمشق این کنفرانس سه مسیر دارد: مسیر اسرائیلی-عربی، مسیر اسرائیلی فلسطینی و مسیر بین المللی. «مسیر اسرائیلی عربی این است که یک کنفرانس منطقه ای برگزار شود که در آن کشورهای عربی با اسرائیل روابط خود را عادی سازند... مسیر فلسطینی اسرائیلی این است که هیچ حکومتی به فلسطین داده نشود و حق آنان در تعیین سرنوشت خود و قدس به رسمیت شناخته نشود که در واقع نوعی خودمختاری است که در آن فلسطینیها مسئول بخشی مدنی و اسرائیل مسئول بخش امنیتی است. مسیر سوم نیز بهبود اقتصاد و کمکهای اقتصادی به فلسطین است».

الخالدی با بیان اینکه بسیاری از کشورهای عربی در واکنش به تصمیم ترامپ، از زبان تنشزا استفاده کردند، این پرسش را مطرح کرد که آیا این بالا بردن صدا، به یک اقدام عملی منتهی خواهد شد و مثلا آیا روابط خود را با آمریکا قطع خواهند کرد؟

وی با بیان اینکه واکنشهای عربی و جهانی طی 5 روز گذشته با وقوع چنین رخدادی همخوانی ندارد، اظهار داشت که تضعیف سوریه و مشغول کردن این کشور سبب شد که ترامپ چنین تصمیمی اتخاذ کند و اگر عربها وضعیت بهتری داشتند و سوریه نیز وضعیت خوبی داشت، ترامپ دست به اتخاذ چنین تصمیمی نمی زد.

این مسئول فلسطین در خصوص تصمیمهایی که در این زمینه اتخاذ کرده اند، تأکید کرد که از انقلاب آزادیبخش خود دست نخواهند کشید، «ملت فلسطین ایستاده است... و انقلاب در درون فلسطینیها وجود دارد و بعید نیست که اگر روند به همین منوال ادامه یابد، شاهد یک انقلاب فلسطینی مسلحانه واقعی باشیم».

فارس 

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها