سرنوشت شاه ایران در انتظار ولیعهد عربستان

سرنوشت شاه ایران در انتظار ولیعهد عربستان
جمعه 24 آذر 1396 - 22:16

بحران عربستان تنها در قالب توزیع عادلانه ثروت و مبارزه با فساد، توقف جنگ ها و دخالت های بیهوده در دیگر دولت های عربی و پیروی از اسلوب مذاکره بین همسایگان برای رفع اختلاف ها، حل می شود و این تنها راه خروج عربستان از بحران مزمن کنونی است.

العالم ـ عربستان سعودی

روزنامه البدیل چاپ مصر در مقاله ای نوشت: چند سال است که خبرهایی مبنی بر ارتباط پنهانی آل سعود با مسئولان صهیونیستی شنیده می شود؛ آنچه که به تازگی در حال علنی شدن است و سعی دارد زمینه پذیرش این رابطه را برای افکار عمومی مردم عربستان فراهم کند.

بهانه این نزدیکی مقابله با خطر ایران شیعه است؛ اما دو دلیل مهمتر، شکست های ریاض در سوریه، یمن، قطر و لبنان و دیگری مشاهده سیاست ترامپ مبنی بر عدم مداخله در نبردهای مسلح در خارج از آمریکاست. بویژه آنکه یک بررسی استراتژیک اسرائیلی مشخص کرده است که ترامپ می داند آمریکایی های حامی او مخالف استفاده از سلاح و سربازهای آمریکایی برای محافظت از عربستان سعودی هستند؛ چرا که آمریکایی ها سرچشمه اصلی حادثه 11 سپتامبر را سعودیها می دانند؛ بدین ترتیب با توقف نقش کلانتری آمریکا در منطقه خاورمیانه، عربستان یکی از مهمترین ستون های امنیت سعودی را از دست داد.

بن سلمان در توهمات خود تصور می کند با خیزش به سمت تل آویو می تواند از قدرت نظامی آن برای تصفیه حساب با دشمنان استفاده کند؛ کسانی که دشمنان اسرائیل نیز هستند. ولیعهد سعودی گمان می کرد با اجبار حریری به استعفا، می تواند پوشش شرعی حزب الله را از آن بگیرد و مأموریت تل آویو برای نابودی این حزب را آسان کند.

به گزارش انتخاب، در مقاله روزنامه مصری البدیل همچنین آمده است: شکست ولیعهد سعودی در یمن، قطر، سوریه و لبنان و کمبود بودجه، عربستان را بر آن داشت تا به بازداشت شاهزاده ها روی بیاورد. روزنامه های آمریکایی اقدامات بن سلمان را ورود به جنگ هایی همزمان در جبهه های مختلف می دانند؛ از جمله مقابله با شاهزاده ها و مراکز نفوذ در خاندان حاکم سعودی و رویارویی با موسسات دینی سنتی در این کشور، برخی را بر آن می دارد که سرنوشت بن سلمان را مشابه سرنوشت شاه ایران پیش بینی کنند.

عده ای از تحلیلگران، عربستان سعودی را جنازه گرمی می دانند که در انتظار دفن شدن است و این دفن به دست بن سلمان واقع می شود. در واقع بحران سعودی تنها در قالب توزیع عادلانه ثروت و مبارزه با فساد، توقف جنگها و دخالت های بیهوده در دیگر دولت های عربی و پیروی از اسلوب مذاکره بین همسایگان برای رفع اختلاف ها، حل می شود و این تنها راه خروج عربستان از بحران مزمن کنونی است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها