شورای امنیت مجوز ارسال «محموله حقوق بشر» به سوریه را تمدید کرد

شورای امنیت مجوز ارسال «محموله حقوق بشر» به سوریه را تمدید کرد
چهارشنبه 29 آذر 1396 - 15:44

شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای را تصویب کرده که مجوز ادامه ارسال محموله‌ها تحت عنوان «کمک‌های بشردوستانه» به سوریه بدون جلب رضایت دمشق را صادر می‌کند.

العالم _ سوریه

شورای امنیت سازمان ملل روز سه‌شنبه با تصویب قطعنامه‌ای، مجوز تداوم ارسال «کمک‌های بشردوستانه» به سوریه از طریق خاک کشورهای هم مرز با این کشور، بدون جلب رضایت دمشق را تمدید کرد.

بنا بر گزارش خبرگزاری «تاس»، این قطعنامه با حمایت 12 کشور و با رأی ممتنع روسیه، بولیوی و چین، تصویب شد.

بر اساس این گزارش، این سند مجوز ادامه ارسال «کمک‌های بشردوستانه» به سوریه را برای یک سال دیگر صادر کرده است.

روسیه در ماه نوامبر درخواست ارائه برنامه کامل انتقال محموله‌هایی که با عنوان کمک‌های بشردوستانه به سوریه ارسال می‌شوند را مطرح کرده بود و گفته بود، این اقدامات «حاکمیت سوریه را نقض می‌کند و در تضاد با اصول کمک‌رسانی بشردوستانه در زمان اضطرار است».

علاوه بر این، مسکو در خصوص این مسئله که این کمک‌ها صرفا به مناطق تحت کنترل گروه‌های مسلح ارسال می‌شود نیز ابراز نگرانی کرده بود.

قطعنامه‌ای که شب گذشته در شورای امنیت به تصویب رسید از «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل می‌خواهد تا عملیات ارسال کمک‌های بشردوستانه از طریق مرزهای همسایه سوریه را تحت نظارت کامل داشته و پیشنهاداتی در خصوص تقویت مکانیسم نظارت بر محموله‌های عبوری از مرزهای سوریه ارائه دهد. علاوه براین، این سند، دبیرکل سازمان ملل را ملزم می‌سازد تا هر ماه یک مرتبه درباره مقدار محموله‌های ارساله و مقصد نهایی آنها به شورای امنیت گزارش دهد.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها