قهرمان شطرنج زنان جهان مسابقات عربستان را تحریم کرد

قهرمان شطرنج زنان جهان مسابقات عربستان را تحریم کرد
چهارشنبه 6 دی 1396 - 12:42

آنا موزیچوک، قهرمان دو دوره مسابقات جهانی شطرنج اعلام کرد که در مسابقات قهرمانی جهان در عربستان شرکت نخواهد کرد، زیرا دولت عربستان با زنان مانند انسان‌های درجه دو رفتار می‌کند.

العالم _ عربستان سعودی

 گاردین گزارش داد؛ مسابقات شطرنج قهرمانی زنان جهان در عربستان در حال برگزاری است. این مسابقات دو میلیون دلار جایزه دارد اما آنا موزیچوک، قهرمان دو دوره جهان اعلام کرد به دلیل رفتار تبعیض آمیز سعودی‌ها با زنان در این مسابقات شرکت نمی‌کند.

هنوز مشخص نیست که ورزشکاران قطری در این مسابقات شرکت کنند یا نه.

بیشتر بخوانید؛ رسوایی دیگر سعودی ها به خاطر شطرنج بازان اسرائیلی!

آنا موزیچوک در فیسبوک خود درباره حضور نیافتن در مسابقات عربستان، اعلام کرد: من قهرمانی‌های خود را یکی یکی از دست خواهم داد، زیرا تصمیم گرفتم که به عربستان نروم، با محافظ بیرون نروم و در کل احساس انسان درجه دو بودن نکنم. ‌دقیقا یک سال پیش من دو قهرمانی کسب کردم و خوشحال‌ترین فرد در دنیای شطرنج بودم اما این بار ناراحتم. با این حال بر اصول خود پایبند می مانم و مسابقات را از دست می‌دهم. می‌توانستم در این مسابقات مقام‌های بیشتری را کسب کنم.

خواهر آنا نیز شطرنج باز است و او هم در این مسابقات شرکت نمی‌کند.

فدراسیون جهانی شطرنج تلاش زیادی کرد تا مسئولان عربستانی را متقاعد کنند قوانین خود را آسان‌تر کنند. عربستان از شطرنج بازان درخواست کرده است که عبا بپوشند و از لباس‌های سفید سنتی عربستان استفاده کنند.

مسابقات قهرمانی شطرنج عربستان از دوشنبه این هفته‌ آغاز شده است.

سایت خبری گاردین از گزارش‌هایی که حاکی از ویزا نگرفتن ورزشکاران ایرانی و قطری است، خبر داده است. البته فدراسیون جهانی اعلام کرده است که ورزشکاران این دو کشور می توانستند در مسابقات حاضر شوند اما خودشان در این مسابقات شرکت نکرده اند!

ایسنا

بیشتر بخوانید؛ شرط عجیب سعودی‌ها برای شطرنج‌بازان قطر!

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها