سودان سفیر خود در مصر را فراخواند

سودان سفیر خود در مصر را فراخواند
جمعه 15 دی 1396 - 02:13

درپی بالا گرفتن اختلاف کشورهای مصر و سودان، خارطوم روز پنجشنبه سفیر خود را از قاهره برای رایزنی فراخوانده است.

العالم-افریقا

«قریب الله الخضر» سخنگوی این وزارت خانه گفت: وزارت امورخارجه سودان امروز تصمیم گرفت، «عبدالمحمود عبدالحلیم» سفیر کشورمان در قاهره را برای رایزنی فراخواند.

سودان به جزئیات بیشتری در این باره اشاره ای نکرد است.

از سوی دیگر، وزارت امورخارجه مصر نیز اعلام کرد برای اتخاذ تدابیر مناسب درخصوص اقدام اخیر سودان، درحال ارزیابی این عمل خارطوم هستیم.

اقدام سودان چند روز پس از آن صورت می گیرد که «احمد ابوزید» سخنگوی وزارت امورخارجه مصر 21 دسامبر (30 آذر 96) ادعای سودان را مبنی بر حاکمیت این کشور بر مناطق سه گانه «حلایب»، «ابورماد» و«شلاتین» یا ادعای اشغال این مناطق از سوی مصر را رد کرده بود.

رسانه ها، هشتم آوریل 2016 خبری را منتشر کردند که براساس آن وزارت امورخارجه سودان مراتب اعتراض خود را به تعیین مرز دریایی میان عربستان و مصر اعلام کرده بود.

احمد ابوزید در پاسخ به این اقدام سودان اعلام کرد: مثلث حلایب بخشی از خاک مصر است که شهروندان مصری و زیر حاکمیت ما در آن سکونت دارند.

برخی از تحلیلگران معتقدند که دیدار اخیر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه از سودان جنگ لفظی میان خارطوم و قاهره را تشدید کرده است.

از مهم ترین قرارداهایی که در جریان سفر اردوغان به این کشور آفریقایی و عربی امضا شد، می توان به موضوع مدیریت جزیره سواکن سودان اشاره کرد، براساس توافق صورت گرفته میان آنکارا و خارطوم، اداره این جزیره به مدت 99 سال به ترکیه واگذار شد، اقدامی که خشم مصری ها را برانگیخته است.

ایرنا

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها