ظریف: آمریکا به دنبال سرپوش گذاشتن بر جنایات خود در یمن است

ظریف: آمریکا به دنبال سرپوش گذاشتن بر جنایات خود در یمن است
چهارشنبه 9 اسفند 1396 - 00:21

وزیر امور خارجه ایران در واکنش به قطعنامه ضد ایرانی در شورای امنیت گفت: اقدام آمریکا در شورای امنیت تلاش برای پوشاندن جنایات خود و هم پیمانانش در یمن است.

العالم-ایران

محمد جواد ظریف در سفر دوره ای خود به بالکان پس از ورود به بلغارستان در جمع خبرنگاران حاضر در فرودگاه صوفیه، درباره نشست دیروز شورای امنیت برای بررسی قطعنامه ضد ایرانی درخصوص تحولات یمن گفت: آنچه امریکا با همکاری بعضی کشورها در این قطعنامه انجام داد نشان دهنده عمق وقاحت و تلاش آنها برای پوشاندن جنایاتی است که خود موجب آن هستند ، تا چند هفته دیگر چهارمین سال بمباران مردم یمن آغاز می شود و این در حالی است که آنها فکر می کردند در عرض چند هفته به نتیجه مورد نظرشان می رسند.

وی با اشاره به اینکه آمریکا و هم پیمانانش اکنون در باتلاق یمن در مانده اند گفت : این کشورها مانند غریقی هستند که برای نجات خود به هر چیزی چنگ می زنند.

ظریف تاکید کرد: جمهوری اسلامی  ایران از ابتدای شروع این جنگ ، تنها راه حل بحران را راه حل سیاسی دانست و ما یک طرح چهار ماده ای اعلام کردیم که شامل آتش بس فوری، ارسال کمک های دوستانه، گفتگوهای یمنی یمنی و تشکیل دولت آشتی ملی است .

وی ادامه داد: اکنون هم بعد از کشتار هزاران انسان بیگناه و مبتلا شدن یک میلیون نفر به وبا در یمن ، هیچ راه حلی جز آنچه که ایران پیشنهاد داد نیست.

ظریف اقدام دیشب شورای امنیت را نمایش زشتی برشمرد که با حمایت از متجاوزآبروی این نهاد بین المللی را به خطر انداخته است.

وزیرامورخارجه کشورمان خاطر نشان کرد : این قبیل رفتارهای شورای امنیت این نهاد را تبدیل به حمایت کننده از متجاوز می کند ؛ اگرچه آنها به نتیجه نرسیدند اما سابقه بدی ایجاد کردند.

وی همچنین با اشاره به اهداف سفرش به بالکان گفت : کشورهای حوزه بالکان مناطقی هستند که با ایران ارتباطات تاریخی دارند و زمینه های همکاری زیادی بین ما و آنها وجود دارد.

ظریف افزود: ما دیروز و امروز ملاقاتهای خوبی در بلگراد داشتیم و قرار است همین ملاقات ها در سوفیا نیز برگزار شود و در صربستان بین کارآفرینان حوزه اقتصادی دو طرف جلساتی برگزار شد و جلسات مشابهی هم در اینجا خواهیم داشت.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: زمینه های همکاری ما با این کشورها بسیاراست ؛ در صربستان مخصوصا در حوزه همکاری های دفاعی، گردشگری و بانکی گفتگوهای خوبی داشتیم و امیدواریم در بلغارستان که ریاست دوره ای شورای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد این گفتگوها ادامه یابد.

محمد جواد ظریف در پاسخ به سوالی در خصوص همکاری های اقتصادی و بانکی موجود در حوزه بالکان گفت: فشارهایی که خزانه داری امریکا تحمیل می کند نه تنها باعث می شود این کشور ناقض توافق هسته ای شود بلکه مانع اجرای تعهدات اروپا در این باره خواهد شد .

وی افزود: برای عبور از این موانع راه حل ها دنبال شده است.  یکی از این روش ها در ایتالیا به صورت ارائه اعتبار 5 میلیارد دلاری به کسانی که است که بخواهند رابطه با ایران بر قرار کنند این طرح در فرانسه هم پیگیری می شود. راه کار دیگر ,بانک های یورویی هست. در واقع  اعضای اتحادیه اروپا دنبال این راه حل ها اروپا تا زمینه برای همکاری فراهم شود.

ظریف درباره پیشنهادهایی که در این سفر برای افزایش روابط تجاری با حوزه بالکان وجود دارد گفت :  حوزه بالکان در شبکه دولتی و خصوصی کشور ما مغفول مانده است. اما امیدوارم در این سفر سطح همواری ها ارتقا یابد.حجم تجارت ایران قبلا با یوگسلاوی یک میلیارد دلار بود اما امروز این رقم با تمام مجموعه یوگسلاوی سابق  زیر 200 میلیون دلار است. بنابراین امیدواریم در این سفرها زمینه های همکاری ها بررسی شود.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها