نیویورک تایمز بررسی کرد؛

ادعاهای ترامپ درباره برجام بدون هیچ‌گونه مدرک است/ لغو برجام، خلع سلاح کره‌شمالی را دشوار می‌کند

ادعاهای ترامپ درباره برجام بدون هیچ‌گونه مدرک است/ لغو برجام، خلع سلاح کره‌شمالی را دشوار می‌کند
دوشنبه 13 فروردين 1397 - 11:26

روزنامه نیویورک تایمز نوشت که ادعاهای رئیس‌جمهور آمریکا درباره عدم پایبندی ایران به برجام بدون هیچ‌گونه مدرکی است و تهدید به لغو برجام شانس توافق با کره‌شمالی و خلع سلاح هسته‌ای را کاهش می‌دهد.

العالم _ آمریکا

روزنامه «نیویورک تایمز» در یادداشت سردبیری خود با بررسی تاثیر تهدیدهای رئیس‌جمهور آمریکا به لغو توافق هسته‌ای ایران بر مذاکرات با کره‌شمالی نوشت با ادامه این روند خلع سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره محقق نخواهد شد.

در ابتدای این یادداشت با مرور روند حاصل شدن توافق هسته‌ای ایران و اصرار «دونالد ترامپ» به خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی، آمده است: «اما با تهدید به لغو برجام و بازگرداندن تحریم‌ها، ترامپ وقوع این امر (خلع سلاح) را سخت‌تر کرده است».

نیویورک تایمز با «بدون کوچک‌ترین مدرک» خواندن ادعاهای ترامپ درباره عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای، نوشت: «او گلایه می‌کند که ایران هنوز به ساخت موشک‌های بالستیک، حمایت تسلیحاتی از حزب‌الله و بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه ادامه می‌دهد. (اما) توافق هسته‌ای قرار نبود هیچکدام از این نگرانی‌ها را برطرف سازد».

رئیس‌جمهور آمریکا از انگلیس، فرانسه و آلمان خواسته تا آنچه را که «معایب برجام» می‌داند تا تاریخ 12 می (22 اردیبهشت) که موعد تمدید تعلیق تحریم‌های ایران است، اصلاح کنند تا در صورت به شکست منجر شدن آن، ترامپ ایران را مقصر آن بداند.

این روزنامه در ادامه نوشت: «رئیس‌جمهور و تیم جدید مشاورین امنیت ملی افراطی‌اش گمان می‌کنند خروج از توافق هسته‌ای ایران، کیم جونگ‌اون (رهبر کره شمالی) را به کنار گذاشتن مقاومت و تصمیم برای پذیرفتن مفادی که ورای برجام باشد، ترغیب کند.

اما آقای کیم این مسئله را اثبات اینکه نمی‌توان به آمریکا درباره پایبندی به تعهداتش اعتماد کرد و برای رسیدن به توافق، بی‌میل خواهد بود».

در پایان این یادداشت با تاکید بر اینکه توافق هسته‌ای ایران، آنچه را که لازم بود به دست آورده است – محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران – آمده است که اگر ترامپ بحران هسته‌ای خودساخته‌ای را با ایران افزایش دهد، شانس حصول توافق با کره‌شمالی نیز ازبین می‌رود.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها