بعد از تهدیدهای پادشاه سعودی؛

مقام سابق قطر: سامانه اس-400 را تحویل گرفته و آزمایش کرده‌ایم

مقام سابق قطر: سامانه اس-400 را تحویل گرفته و آزمایش کرده‌ایم
شنبه 12 خرداد 1397 - 19:29

بعد از آنکه عربستان سعودی خرید سامانه موشکی «اس 400» از سوی قطر را تهدیدی علیه امنیتی ملی خود دانست، سرتیپ سابق وزارت اطلاعات قطر ادعا کرد که این سامانه بخشی از سامامانه دفاعی این کشور است.

العالم - قطر 

 کمتر از ۲۴ ساعت از تهدید‌ عربستان سعودی علیه قطر در ارتباط با خرید سامانه دفاع موشکی «اس ۴۰۰» نمی‌گذرد که یک مقام سابق در وزارت اطلاعات قطر می‌گوید دوحه این سامانه را خریده است.

روزنامه «لوموند» فرانسه دیروز (جمعه) به نقل از برخی منابع مدعی شد که پادشاه عربستان در نامه‌ای به رئیس‌جمهور فرانسه تهدید کرده در صورت دستیابی قطر به سامانه پدافند موشکی اس-۴۰۰، علیه این کشور اقدام نظامی می‌کند.

در واکنش به این خبر، «شاهین السلیطی» سرتیپ سابق در وزارت اطلاعات قطر در توییتر خود با بیان اینکه استفاده از هرگونه سامانه موشکی برای دفاع از استقلال، اراضی و دستاوردهای قطر، حق دوحه است، از اینکه عربستان از این قضیه ناراحت است، ابراز تعجب کرد.

او نوشت: «محض اطلاع "محمد بن سلمان" [ولی‌عهد سعودی]، قطر توافق خرید این سامانه را تمام کرده و به آن دست یافته است».

سرتیپ سابق قطر مدعی شد که دوحه سامانه اس ۴۰۰ را آزمایش کرده و این سامانه اکنون بخشی از پدافند هوایی این کشور به شمار می‌رود.

«فهد بن محمد العطیه»، سفیر قطر در مسکو در ماه ژانویه گفته بود مذاکرات کشورش با طرف روس برای خرید سامانه پدافند موشکی اس-۴۰۰ در «مراحل پیشرفته‌ای» قرار دارد.

پادشاه عربستان هم در ماه اکتبر سال ۲۰۱۷، در جریان سفر به مسکو قراردادهای اولیه برای خریداری سامانه اس-۴۰۰ را امضا کرد. 

به نوشته روزنامه لوموند، سلمان بن عبدالعزیز، شاه سعودی با بیان اینکه تحویل اس-۴۰۰ منافع امنیتی عربستان را تهدید می‌کند، از فرانسه خواسته فشارها را بر قطر برای جلوگیری از خرید این سامانه افزایش دهد.

روابط عربستان، مصر، امارات، و بحرین با قطر نزدیک به یک سال است که به طور کامل قطع شده و چهار کشور مذکور علیه دوحه تحریم‌هایی وضع کرده و اقدام به محاصره آن کرده‌اند.

محور سعودی، قطر را به حمایت از تروریسم متهم کرده و خواستار پایان دادن به اقدامات تخریبی‌ این کشور در منطقه‌ شده است. با این حال قطر این اتهام‌ها را رد کرده و هدف از طرح چنین ادعاهایی را ضربه زدن به استقلال خود می‌داند.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها