اروپا به رغم حمایت از برجام، نمی تواند در ایران سرمایه گذاری کند

اروپا به رغم حمایت از برجام، نمی تواند در ایران سرمایه گذاری کند
چهارشنبه 27 تير 1397 - 18:18

رئیس "بانک سرمایه‌گذاری اروپا" اعلام کرده که با وجود حمایت از تلاش‌های اروپا برای زنده نگه داشتن برجام، در عمل امکان سرمایه گذاری در ایران و روابط با تهران برای بانک‌های اروپایی وجود ندارد.

العالم ـ اروپا

بنابر گزارش رویترز، ورنر هویر گفت: علیرغم آنکه ما از توافق هسته‌ای ایران حمایت می‌کنیم اما ایران جایی نیست که ما بتوانیم در این کشور نقشی فعال ایفا کنیم.

بانک سرمایه‌گذاری اروپایی که بازوی سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا محسوب می‌شود نگران آن است که همکاری با ایران جذب سرمایه در بازار آمریکا برای این بانک را به خطر انداخته و عواقب زیادی در پی داشته باشد.

رئیس بانک سرمایه‌گذاری اروپا خاطرنشان کرد، این بانک هم اکنون صد میلیون یورو در حوزه صدور اوراق قرضه بدهی دارد.

اتحادیه اروپا برای تداوم جریان پول بین بروکسل و تهران در سایه بازگشت تحریم‌های آمریکا توافق کرده است تا نام تهران را به لیست کشورهایی که بانک سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا می‌تواند با آنها همکاری کند،‌اضافه کند.

علیرغم این مسئله اجرای این توافق برای بانک سرمایه‌گذاری اروپایی الزام‌آور نیست.

اتحادیه اروپا در تلاش است تا در سایه خروج آمریکا از برجام توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کند.

مبانی استراتژی اتحادیه اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای بانک سرمایه‌گذاری اروپا، قانون انسداد که شامل حمایت از شرکت‌های اروپایی فعال در ایران در برابر تحریم‌های ثانویه آمریکا و پیشنهاد کمیسیون اروپایی برای نقل و انتقال مستقیم پول به بانک مرکزی ایران است تا در این زمینه بتوان از اقدامات متقابل آمریکا جلوگیری کرد.

رئیس بانک سرمایه‌گذاری اروپا گفته، در حال حاضر هیچ بانک اروپایی نمی‌تواند در ایران فعالیت کرده و یا با طرف ایرانی همکاری کند.

وی خاطرنشان کرده، ما باید توجه کنیم در صورتی که در ایران فعالیت کنیم مدل تجاری بانک سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا به خطر خواهد افتاد.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها