ظریف در حرم امام راحل:

اقدامات اروپا در حوزه عملیاتی هنوز کافی نیست/ آمریکا و رژیم صهیونیستی در سیاست ایران هراسی منزوی هستند

اقدامات اروپا در حوزه عملیاتی هنوز کافی نیست/ آمریکا و رژیم صهیونیستی در سیاست ایران هراسی منزوی هستند
شنبه 30 تير 1397 - 21:08

وزیر خارجه ایران گفت که هنوز در حوزه عملیاتی به اندازه کافی اقدامی از سوی غرب، اروپا و اعضای باقیمانده برجام که شامل چین و روسیه می شود، ندیدیم.

العالم _ ایران / سیاسی

محمدجواد ظریف عصر امروز شنبه در حمع سفرا و روسای نمایندگی های ایران در خارج از کشود در مرقد مطهر امام راحل (ره) گفت: برای من و همکاران باعث افتخار است که در آغاز سمینار سفرا ضمن تجدید میثاق با امام راحل که الگو و نمونه اصلی ما در سیاست خارجی است و پیام و رهنمودها و میراث ایشان که خودباوری و عدم تمکین در برابر مستکبران است، همواره چراغ راهنمای سیاست خارجی بوده و ان‌شالله در آینده خواهد بود.

وی با اشاره به دیدارش با سید حسن خمینی فرزند یادگار امام (ره) از فرصت پیش آمده برای این دیدار قدردانی کرد.

ظریف اضافه کرد: امسال سمینار سفرا در شرایط خطیری برگزار می شود که به لطف خدا و با هدایت رهبری و حمایت همه توانستیم سیاست ایران ستیزی و ایران هراسی رژیم صهیونیستی را با مذاکرات برجام شکست دهیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: به نظر من دستاورد راهبردی ما در برجام کاملا در شکست و انزوای رژیم صهیونیستی و نتانیاهو مشهود بود که اخیرا نتانیاهو اذعان کرده برای مدتها من تنها فردی بودم که مجبور بودم در مقابل برجام بایستم.

وی ادامه داد: امروز هم که نتانیاهو توانسته آمریکا را با خود همراه کند، کماکان آمریکا و رژیم صهیونیستی در سیاست ایران هراسی منزوی هستند و نزدیکترین متحدانشان در این زمینه با آنها همکاری ندارند.

ظریف با اشاره به فرمایشات رهبر انقلاب مبنی بر اینکه آمریکا یک اتاق جنگ اقتصادی علیه ایران درست کرده است با این امید که از طریق فشار اقتصادی بتوانند به ایران آنقدر فشار بیاورند که ایران را وادار به تمکین کنند، اظهار داشت: البته ادعا می‌کنند که این سیاست برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی است، ولی در جای جای سیاست های آمریکا و مخصوصا سیاستهای رژیم صهیونیستی که امروز در واقع نتانیاهو سکاندار آمریکاست و مخالفت با ایران تلاش برای از هم پاشاندن ایران حتی فراتر از نظام و جمهوری اسلامی را می‌توان مشاهده کرد.

وی اضافه کرد: در این تلاش با حمایت وسیعی روبرو نشدند، گرچه زورگویی و قلدری آمریکا و فشارهای اقتصادی که بر همه وارد کرده، گروهی را ناگزیر کرده که تمکین کنند، ولی در مقایسه با سالهای قبل و ابتدای دهه ۹۰ مشاهده می کنید که کشورها که آن زمان خودشان علاوه بر آمریکا، علیه ایران تحریم تصویب می کردند، امروز تلاش می کنند که اقدامات مقابله ای را تصویب کنند.

ظریف بیان کرد: آنچه که در کشور اتفاق می افتد نشانگر این واقعیت است که برجام نه تنها دستاوردهای سیاسی مهمی برای کشور داشت، دستاوردهای اقتصادی هم داشت. اگر دستاوردهای اقتصادی مهمی نداشت امروز برهم زدن برجام توسط آمریکا این میزان از واکنش را فراهم نمی کرد.

وی گفت: آنچه برای ما مهم است این است که هم با اعضای باقیمانده برجام که آنها فراتر از تعهدات سیاسی، تعهدات خوبی کردند ولی لازم است همزمان با این تعهدات اقدام و عمل کنند.

ظریف افزود: ما هنوز در حوزه عملیاتی به اندازه کافی اقدامی از سوی غرب و اعضای باقیمانده برجام که شامل اروپا، چین و روسیه می شود، ندیدیم.

وی گفت: سمینار ما یک هدف دیگر دارد و همانطور که رهبری امروز فرمودند ما گرچه مذاکرات را با اروپا ادامه می دهیم ولی معطل اروپا نخواهیم شد.

وزیر خارجه بیان کرد: قرار است در سمینار سفرا با همکاران همفکری و تبادل نظر کنیم که چگونه می شود از این اجماع بین المللی علیه قانون گریزی آمریکا بهترین استفاده را کنیم برای حفظ روابط اقتصادی با دیگر کشورهای جهان، تقویت صادرات غیرنفتی برای حفظ بازارهای صادراتی و تامین نیازهای کشور.

ظریف افزود: ما چندین سال است به حوزه دیپلماسی اقتصادی توجه ویژه کردیم و معاونت دیپلماسی اقتصادی ایجاد کردیم و تمرکز بر امور اقتصادی جدی تر شده است و امیدواریم فعالیت قابل قبولی داشته باشیم و دین خود را به مردم، شهدا و امام شهدا ادا کنیم.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها