رفت و آمدهای بی‌حاصل نتانیاهو با روس‌ها؛ شروط واهی که رد شد!

رفت و آمدهای بی‌حاصل نتانیاهو با روس‌ها؛ شروط واهی که رد شد!
سه شنبه 2 مرداد 1397 - 15:09

در جریان بحران سوریه نتانیاهو بارها در مسکو به دیدار مقام های روسی رفت اما خروجی این گفتگوها همواره دست رد مقامات مسکو بر سینه نتانیاهو درباره مواضعش پیرامون سوریه و ایران بوده است .

العالم- ایران/ سیاسی 

اسرائیل در طول بحران سوریه از ابتدا تلاش می کرد نقشی در توجیه حوادث ایفا کند، در ابتدا بر سقوط حکومت سوریه در مدت زمان کوتاه شرط بسته بود، با طولانی تر شدن بحران و ورود مستشاری ایران بعد حزب الله در دفاع از حکومت سوریه، سپس ورود نظامی روسیه، معادلات در برابر اسرائیل بسیار تغییر کردند، اما روی این شرط بست که ایالات متحده اجازه نمی دهد که پیروزی قاطع یا شبه قاطعی برای دمشق و مسکو و تهران به دست آید، و مسکو از جمله پوتین باید نگرانی ها یا مطالبات امنیتی اسرائیل را مد نظر قرار دهند.

پوتین در جریان دیدارها برای نتانیاهو که خواسته بود مسکو تحرکات ایران را محدود کند و آن را به خارج از اراضی سوریه بکشاند تا خدمتی به اسرائیل، نازپرورده امریکا و اروپا کرده باشد، این گونه خلاصه کرد که ایران متحد استراتژیک روسیه است، در حالی که اسرائیل تنها دوست روسیه است.

شایان ذکر است در جریان بحران سوریه نتانیاهو بارها به مسکو سفر کرده است؛ اگر بخواهیم سفرهای نتانیاهو را به مسکو طی سه سال اخیر تحلیل کنیم، خواهیم دید هر وقت کرملین می‌خواست گام جدی در خاورمیانه بردارد، نخست وزیر اسرائیل با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه دیدار می‌کرد.   

زمانی که روسیه همراه با متحدان خود برای حل بحران سوریه دست به کار شد، روابط بین مسکو و واشنگتن بیش از پیش تیره‌تر شد. بعد از روی کار آمدن «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا همکاری بین واشنگتن و تلاویو به مراتب بهبود یافت، مخصوصا بعد از این‌که ترامپ  تصمیم خود را برای انتقال سفارت آمریکا به قدس اعلام کرد.

اینگونه به نظر میرسد که در بین بازیگران سیستمیک و خارجی سوریه مانند ترکیه، ایران و روسیه اسرائیل فقط با روسیه می‌تواند در مورد رعایت و تضمین منافع خود حرف بزند اما در هر مقطعی نتوانسته به خواسته خود دست پیدا کند .

از شهریور ۱۳۹۴ نتانیاهو ۹ بار برای دیدار با پوتین به روسیه رفته و همچنین گفت‌وگوهای متعدد تلفنی با رهبر روسیه داشته که همگی آنها با محوریت مخالفت رژیم صهیونیستی با حضور ایران در سوریه بوده است.

او بار دیگر پیش از انجام سفر اخیرش تاکید میکند که مخالفت اسرائیل با حضور نظامی ایران در سوریه، موضوع اصلی است که در دیدار با رهبر روسیه مطرح می‌کند.

روس ها به سرزمین های اشغالی میروند

یک مقام رژیم صهیونیستی به «باراک راوید»، خبرنگار کانال ۱۰ تلویزیون رژیم صهیونیستی گفته نتانیاهو به لاوروف گفته لازم است ایران تمامی موشک‌های دوربرد و سلاح‌های خود را به خارج از سوریه منتقل کند، تولید سلاح‌های نقطه‌زن در این کشور را متوقف کند و تمامی سامانه‌های دفاعی‌اش را از آنجا بیرون ببرد.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی همچنین از لاوروف خواسته تمامی گذرگاه‌های مرزی بین سوریه و لبنان به منظور جلوگیری از انتقال سلاح برای حزب‌الله تحت نظارت قرار گیرند.

او همچنین خواستار نظارت بر گذرگاه‌های مرزی بین عراق و سوریه با هدف جلوگیری از نفوذ ادعایی نیروهای نزدیک به ایران از طریق عراق به سوریه شده است. 

مقام‌های روسیه پیش از این از حضور نیروهای حزب‌الله و نیروهای مستشار ایرانی در سوریه تا ریشه‌کن شدن تروریسم دفاع کرده‌اند. 

خبرگزاری اینترفکس روسیه شنبه هفته گذشته به نقل از این دیپلمات روس نوشت: «درخواست‌ها برای خروج حزب‌الله از سوریه قبل از ریشه‌کن شدن تروریسم، غیرقابل قبول است.»

این دیپلمات روسیه همچنین گفته است: «مبارزه حزب‌الله با تروریسم افراطی، با سیاست‌های روسیه در خاورمیانه همخوانی دارد.»

این نخستین بار نیست که مقامات روس، از حضور ایران و حزب‌الله در سوریه دفاع می‌کنند. نُهم تیرماه (30 ژوئن) «میخائیل بوگدانف» معاون وزیر امور خارجه روسیه، به تلویزیون رژیم صهیونیستی گفت که به نفع این رژیم است که تروریسم در سوریه شکست بخورد و این همان کاری است که ایران دارد می‌کند.

بوگدانف با دفاع از علت حضور ایران در سوریه، به تلویزیون رسمی رژیم صهیونیستی گفته بود: حضور ایران در سوریه، اسرائیل را تهدید نمی‌کند... منافع اسرائیل در شکست تروریسم در سوریه است. این همان کاری است که ایران دارد انجام می‌دهد. 

اخیراً «دن کوتس»، رئیس سازمان اطلاعات ملی آمریکا در یک سخنرانی گفت که روسیه تمایل و توان خارج کردن ایران از سوریه را ندارد.

جمهوری اسلامی ایران از زمان آغاز ناآرامی‌ها در سوریه در سال ۲۰۱۱ به درخواست دولت قانونی سوریه برای مبارزه با تروریسم در این کشور حضور مستشاری دارد.  

فاطمه نوروزی

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها