رییس اتحادیه جهانی علمای مسلمان:

قتل خاشقچی یک مسئله عربی، اسلامی و جهانی است

قتل خاشقچی یک مسئله عربی، اسلامی و جهانی است
جمعه 18 آبان 1397 - 09:39

'احمد الریسونی' رییس اتحادیه جهانی علمای مسلمان گفت: پرونده قتل 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار منتقد سعودی یک مسئله عربی، اسلامی، انسانی و جهانی است.

العالم- عربستان سعودی 

 الریسونی در گفت وگو با خبرگزاری آناتولی قتل خاشقچی را جنایت خواند و افزود: پرونده قتل این روزنامه نگار سعودی تنها مسئله مربوط به اتحادیه جهانی علمای مسلمان نبوده و مسئله وجدان است.
وی نقش اهتمام دولت ترکیه و نهادهای حقوق بشر این کشور به موضوع قتل خاشقچی را در فراموش نشدن این رویداد مهم دانست و خواستار مشخص شدن و مجازات همه مسببان این جنایت شد.
احمد الریسونی عالم مغربی و نائب رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمان در پنجمین مجمع عمومی این اتحادیه در استانبول به جای شیخ یوسف القرضاوی به عنوان رئیس جدید این تشکل انتخاب شد.
به گزارش ایرنا، جمال خاشقچی 59 ساله، بعد از انتخاب محمدبن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و در روزهای منتهی به قتل، قصد ازدواج با یک تبعه ترکیه را داشت.
وی روز 2 اکتبر (10 مهر) برای طی مراحل ثبت ازدواج با 'خدیجه چنگیز' نامزد ترکیه ای خود، به ساختمان کنسولگری عربستان مراجعه کرد، اما پس از ورود به کنسولگری ناپدید شد.
نامزد وی پس از اطمینان از خارج نشدن خاشقچی از ساختمان کنسولگری، پلیس و مقام های عالی ترکیه را در جریان رویداد قرار داد ولی مقام های آل سعود منکر اطلاع از وضعیت خاشقچی شدند.
حکومت آل سعود پس از 18 روز انکار، در پی فشار بین المللی با صدور بیانیه ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و اعلام کرد که در ارتباط با پرونده قتل او، 18 نفر از جمله 15 مامور تیم ترور اعزامی از ریاض دستگیر شده اند.
همه مدارک و شواهد نشان می دهد که 15 مامور از نزدیکان محمدبن سلمان ولیعهد عربستان که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و بر این اساس، دولت ترکیه خواستار استرداد این افراد برای محاکمه در استانبول است؛ درخواستی که از سوی مقامات سعودی رد شد.

 

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها