ایران اقدام دولت انگلیس علیه حزب الله لبنان را به شدت محکوم کرد

ایران اقدام دولت انگلیس علیه حزب الله لبنان را به شدت محکوم کرد
شنبه 11 اسفند 1397 - 12:32

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اقدام دولت انگلیس علیه حزب الله لبنان را به شدت محکوم کرد.

العالم _ ایران / سیاسی

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه با محکومیت شدید اقدام دولت انگلیس در قرار دادن حزب الله لبنان در لیست تروریستی، گفت: اقدام دولت انگلیس در حالی صورت می‌گیرد که حزب الله در لبنان دارای پایگاه اجتماعی و مردمی بسیار گسترده‌ای است و همانند سایر احزاب این کشور، با شرکت در انتخابات و فعالیت‌های رسمی و قانونی کشور لبنان، از جمله انتخابات شهرداری‌ها و اتحادیه‌های شغلی و حرفه‌ای حضور فعال و سازنده دارد.

وی افزود:‌ حزب‌الله در حال حاضر نه تنها دارای چندین کرسی در پارلمان این کشور است بلکه در کابینه دولت لبنان نیز حضور دارد و به دلیل سابقه درخشان در دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی لبنان در برابر اشغالگری و تجاوزهای رژیم صهیونیستی، مورد حمایت طیف گسترده‌ای از مردم لبنان و منطقه قرار دارد. این اقدام انگلیس به معنای نادیده گرفتن عامدانه بخش وسیعی از مردم لبنان و مشروعیت و جایگاه قانونی حزب‌الله در ساختار اداری و سیاسی لبنان است.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: به دولت انگلیس توصیه می‌کنیم برای درک واقعیت‌ها، میزان آرای حزب الله در انتخابات اخیر پارلمان و سایر فعالیت‌های انتخاباتی را بررسی کند.

قاسمی افزود: حزب الله که خود قربانی تروریسم تکفیری و صهیونیستی بوده و هست، علاوه بر نقش مثبت و موثری که در دهه‌های اخیر در حفظ تمامیت ارضی لبنان ایفا کرده، طی یک دهه اخیر یکی از ستون‌ها و ارکان اصلی مبارزه با تروریسم و گروه‌های تروریستی مانند داعش و شکست آنها، در منطقه بوده است و قطعا اقدام اشتباه دولت انگلیس نمی‌تواند این نقش و جایگاه را کمرنگ کند و تاثیری بر عزم و اراده و ایمان حزب‌الله و حامیان آن در ادامه راه مبارزه با تروریسم و صهیونیسم در منطقه نخواهد داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران، حزب‌الله را نیرویی مشروع و قانونی می داند که در کمک به ثبات سیاسی و تامین امنیت کشور خود نقش موثر و غیرقابل تردیدی ایفا می‌کند و قراردادن حزب الله در لیست تروریستی را اقدامی نادرست و غیرمسئولانه می‌داند که نه تنها کمکی به ثبات و امنیت لبنان نمی‌کند، بر خلاف حقوق بین‌الملل بخش وسیعی از مردم یک کشور مستقل و نماینده حقیقی آنها نادیده می‌گیرد.

«ساجد جاوید» وزیر کشور انگلیس دوشنبه هفته گذشته اعلام کرد که دولت این کشور شاخه سیاسی حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است. این طرح پس از مشورت بین نمایندگان انگلیسی سرانجام جمعه (دیروز 10 بهمن) تصویب و وارد فاز اجرایی شد. انگلیس پیش‌تر و در سال 2008 شاخه نظامی حزب‌الله را در لیست تروریستی قرار داده بود.

شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب‌الله در واکنش به این اقدام هم اعلام کرد، انگلیس در جایگاهی قرار ندارد که بگوید کدام گروه، تروریستی است و کدام گروه، تروریستی نیست زیرا لندن از رژیم صهیونیستی حمایت می‌کند، حامی تروریسم تکفیری است و علاوه بر آن بخشی از ائتلاف متجاوز به ملت‌هاست همانگونه که این موضوع در حملات به یمن و سوریه صدق می‌کند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها