رییس فراکسیون حزب دموکرات کردستان:

احزاب کردستان آماده حل مشکلات نفتی با دولت مرکزی هستند

احزاب کردستان آماده حل مشکلات نفتی با دولت مرکزی هستند
پنج‌شنبه 28 فروردين 1399 - 19:51

رئیس فراکسیون پارلمانی حزب دموکرات کردستان عراق با اشاره به سفر امروز یک هیأت از منطقه کردستان به بغداد، مهمترین پروندهای مذاکره این هیأت با مقامات دولت فدرال را مشخص کرد.

العالم ـ عراق

'فیان صبری' رئیس فراکسیون پارلمانی حزب دموکرات کردستان عراق، امروز (پنج‌شنبه - ۱۶ آوریل)، درباره مهمترین پرونده‌هایی که هیأت منطقه کردستان در بغداد پیگیری خواهد کرد، توضیح داد.

وی در گفت‌وگو با شبکه 'العهد' عراق تصریح کرد: احزاب کردستان آماده حل مشکلات نفتی با دولت مرکزی هستند و منطقه کردستان به هر توافق نفتی امضا شده از سوی دولت فدرال، پایبند است و هیأت منطقه کردستان در سفر امروز به بغداد بر روی مضمون توافق با سازمان اوپک متمرکز خواهد شد.

صبری افزود: همه بر ضرورت حل اختلافات میان اربیل و بغداد بر اساس قانون اساسی توافق دارند و تفاهم‌هایی درباره دو پرونده نفت و بودجه میان دو طرف حاصل شده است.

وی درباره موضع کردها در قبال ترکیب کابینه «مصطفی الکاظمی» نیز گفت: احزاب سیاسی منطقه کردستان یک تیم مشورتی برای توافق بر سر اسامی وزرای پیشنهادی به نخست وزیر مامور تشکیل کابینه تشکیل داده‌اند.

بغداد و اربیل مدتهاست که بر سر پرونده نفت با یکدیگر اختلاف دارند و منطقه کردستان از سال ۲۰۱۳ با وجود مخالفت بغداد، اقدام به صادرات نفت خام از طریق ترکیه کرد که با واکنش دولت مرکزی و قطع حقوق کارمندان این منطقه و کاهش سهم اربیل در بودجه دولت مرکزی همراه شد.

سرانجام پس از مذاکرات متعدد و پراکنده میان دو طرف در قانون بودجه ۲۰۱۹، دولت مرکزی عراق متعهد شد در قبال دریافت روزانه ۲۵۰ هزار بشکه نفت منطقه کردستان، حقوق کارمندان را پرداخت کند اما «عادل عبدالمهدی» به صراحت اعلام کرد که کردستان حتی یک قطره نفت هم به دولت مرکزی تحویل نداده است.

سرانجام 'نیچروان بارزانی' رئیس منطقه کردستان در 20 ژوئن گذشته، به بغداد سفر کرد و پس از دیدار با عبدالمهدی از تشکیل یک کمیته مشترک برای تنظیم فهرستی از مواد اختلاف اربیل و بغداد، تدوین راهکاری برای مذاکرات و حل اختلافات براساس قانون اساسی خبر داد.

وی اذعان داشت: مسئله پرداخت ۲۵۰ هزار بشکه نفت نیست، بلکه مشکل این است که قطع سهم منطقه کردستان از بودجه از سال ۲۰۱۴ باعث شده که اربیل بدهی‌های زیادی داشته باشد.

در آذرماه گذشته نیز یک هیأت از منطقه کردستان در چارچوب رفع اختلافات میان دو طرف به بغداد سفر کرد و با مقامات دولت فدرال رایزنی کرد.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها