عملیات مغرب علیه پولیساریو در صحرای غربی

عملیات مغرب علیه پولیساریو در صحرای غربی
جمعه 23 آبان 1399 - 18:21

وزارت خارجه مغرب روز جمعه در بیانیه‌ای از آغاز عملیات نیروهای نظامی این کشور علیه جبهه پولیساریو در منطقه الکرکرات واقع در صحرای غربی خبر داد.

العالم - مغرب

به گزارش اسکای نیوز، در بیانیه وزارت خارجه مغرب آمده است: در مقابل اقدامات تحریک آمیز، خطرناک و غیرقابل قبول شبه نظامیان پولیساریو در منطقه عاری از سلاح الکرکرات در صحرای غربی، مغرب تصمیم به پاسخ گرفته است.

وزارت خارجه مغرب افزوده است: رباط پس از رعایت بیشترین میزان خویشتنداری، برای پایان دادن به این تحرکات و برقراری مجدد حمل و نقل آزاد در این منطقه، چاره ای جز پذیرفتن مسؤولیت‌های خود نداشت.

مغرب جبهه پولیساریو را متهم کرده که از ۲۱ اکتبر وارد منطقه الکرکرات شدند و از حمل و نقل کالا و مردم در این منطقه جلوگیری می کنند.

از سوی دیگر جبهه پولیساریو امروز (جمعه) اعلام کرد که مغرب آتش بس در منطقه الکرکرات را که از سال ۱۹۹۱ در این منطقه برقرار بوده نقض و نیروهای این جبهه نیز به آن پاسخ دادند.

جبهه پولیساریو پیش تر نیز تهدید کرده بود که اگر دولت مغرب نیروهای نظامی یا شهروندان را به منطقه عاری از سلاح الکرکرات در مرزهای مشترک موریتانی و صحرای غربی اعزام کند، توافقنامه آتش بس این منطقه را لغو می کند.

صحرای غربی منطقه‌ای است در شمال غرب آفریقا و جنوب کشور مغرب که غنی از ماهی و فسفات است و از زمان پایان استعمار اسپانیا در سال ۱۹۷۴ میلادی در معرض حملات مغرب قرار داشته است. جبهه پولیساریو برای دستیابی به استقلال این منطقه تلاش می‌کند.

تلاش‌های سازمان ملل برای ایجاد توافق بین مغرب و جبهه پولیساریو به طور مکرر ناکام مانده است، اما این سازمان در سال ۱۹۹۱ موفق شد بین آن‌ها آتش بس برقرار کند.

ایرنا

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها