آیا مصر و سودان به گرینه نظامی علیه اتیوپی روی می آورند؟

آیا مصر و سودان به گرینه نظامی علیه اتیوپی روی می آورند؟
يکشنبه 20 تير 1400 - 22:16

به دنبال ادامه افزایش بحران ها پیرامون سد النهضه اتیوپی و تهدید سهم سودان و مصر از آب نیل، هشتگ# مصر از حق خود نمی گذرد، ترند شد.

العالمداغهای مجازی

آدیس آبابا حتی در صورت عدم توافق نیز بر دومین مرحله آبگیری سد در ژوئن و اگوست جاری اصرار دارد و می گوید هیچ ضرری به خرطوم و قاهره نمی زند و هدف از این سد تولید برق برای توسعه است در حالی که مصر و سودان نخست بر دست یافتن بر توافق سه جانبه درباره پرکردن و به کارگیری سد برای تضمین ادامه سهم های سالیانه آب نیل متعهد هستند.

به دنبال اصرار اتیوپی بر پر کردن سد ،سخن از گرایش مصر و سودان به انصراف از توافق اصول امضا شده سال 2015 افزایش یافته هم چنین سخن از افزایش احتمال راهکار نظامی در محافل سیاسی و مردمی مصر است.

سامح شکری وزیر امور خارجه مصر گفت مصر حق اصیل زندگی را برای خود محفوظ می دارد و نسبت به تهدید شدن حقوق آبی مصر هشدار داد.

فعالان نیز در پایگاههای اجتماعی مصر هشتگ #مصر از حق خود فروگذار نمی کند# با آن از نگرانی شدید خود نسبت به خسارات سد و تشنه شدن مصر خبر دادند و برخی نیز به دنبال ناکامی راههای دیپلماتیک مسالمت آمیز؛ خواهان راهکار نظامی یا انصراف از توافق درباره بیانیه اصول امضا شده در سال 2015 شدند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها