اظهارنظر رئیس جمهور تونس درباره اتهام کودتا

اظهارنظر رئیس جمهور تونس درباره اتهام کودتا
سه شنبه 5 مرداد 1400 - 00:09

رئیس جمهور تونس ضمن اتخاذ تدابیر فوق العاده جدید در این کشور تاکید کرد که اقدام وی در برکناری نخست وزیر و تعلیق کار پارلمان، مبتنی بر مفاد قانون اساسی است.

العالم - تونس

رئیس جمهور تونس شامگاه دوشنبه با ایراد سخنانی دلایل خود را در خصوص تصمیمی که برای برکناری نخست وزیر و تعلیق فعالیت پارلمان و اتخاذ تدابیر فوق العاده در این کشور اعلام کرد.

به گزارش شبکه الجزیره، قیس سعید با بیان اینکه اوضاع در نهادهای دولتی تونس به سطحی غیرقابل قبول رسیده بود،گفت: اتفاقات دیروز کودتا نبوده و اجرای متن قانون اساسی است. من بر مبنای قانون اساسی تصمیمی گرفتم و تعجبم که برخی از وقوع کودتا حرف می‌زنند.

او ضمن درخواست از ملت تونس برای حفظ آرامش و عدم پاسخ به اقدامات تحریک آمیز گفت: من نمی‌خواهم قطره خونی از کسی بریزد، در حالی که برخی می‌خواهند انقلاب مردم را مصادره کرده و بر اراده ملت مسلط شوند.

رئیس جمهور تونس با بیان اینکه نخست وزیر این کشور را در جریان تصمیم خود قرار داده و با رئیس پارلمان تونس هم در این باره تلفنی صحبت کرده است، گفت: فعالیت پارلمان کاملا به حال تعلیق درآمده است.

وی تاکید کرد: ما به تونسی‌ها اطمینان می‌دهیم که کشور پابرجاست و مجالی برای تعدی به کشور وجود ندارد؛ اما نهادهای دولتی با ساختار فعلی خود نباید به کارشان ادامه دهند و مجالی برای مسامحه و مدارا با چپاول اموال دولتی نیست.

سعید افزود: مردم تونس با هوشیاری کامل مراقب کسانی که خواهان هرج و مرج و خونریزی هستند باشند. ما هم هرگز دعوت به خشونت نمی‌کنیم و به هیچ کسی آسیبی نمی‌زنیم.

رئیس جمهور تونس در مورد اینکه آیا اختیار برکناری نخست وزیر را داشته است، نیز تاکید کردکه به اقتضای مسئولیت خود به اجرای ماده ۸۰ قانون اساسی در این خصوص متوسل شده است.

رئیس جمهور تونس در ادامه اتخاذ تدابیر فوق العاده، دستور منع آمد و شد سراسری خودروها و اشخاص از ساعت هفت عصر تا شش صبح را صادر و تاکید کرد فقط به موارد اورژانسی و افرادی که در شیفت شب مشغول کار هستند، اجازه تردد داده می‌شود.

رئیس جمهور تونس همچنین تجمع بالای سه نفر را در خیابان‌ها و میادین شهرهای سراسر تونس ممنوع اعلام کرد.

بر اساس این دستور سفر بین شهری هم در تونس حتی در غیر از ساعات ممنوعیت تردد شبانه ممنوع است.

رئیس جمهور تونس همچنین تجمع بالای سه نفر را در خیابان‌ها و میادین شهرهای سراسر تونس ممنوع اعلام کرد.

بر اساس دستور سعید، روسای شهرداری‌ها و کمیته‌های ورزشی و شماری از تجار اجازه سفر ندارند.

از سوی دیگر جنبش النهضه هم امشب شایعات درباره ممنوعیت سفر راشد الغنوشی رئیس این جنبش و رئیس پارلمان تونس و قرار دادن وی در بازداشت خانگی نادرست خواند.

این در حالی است که شبکه المیادین گزارش داد شماری از تظاهرات کنندگان با سر دادن شعار و درخواست برای انحلال پارلمان و پشتیبانی از رئیس جمهور به سمت پارلمان این کشور حرکت کردند.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها