سودان «البشیر» را به دادگاه لاهه تحویل می‌دهد

سودان «البشیر» را به دادگاه لاهه تحویل می‌دهد
چهارشنبه 20 مرداد 1400 - 17:46

دولت سودان اعلام کرد که «عمر البشیر» رئیس جمهور سابق این کشور و دو تن از معاونان او را در رابطه با پرونده دارفور به دیوان کیفری بین‌المللی در لاهه تحویل خواهد داد.

العالم - آفریقا

«کریم خان» دادستان کل دیوان کیفری بین‌المللی در سفری به خارطوم با «مریم الصادق» وزیر خارجه سودان دیدار کرد.

وزیر خارجه سودان در این دیدار تأکید کرد که هیأت دولت تصمیم گرفته افراد تحت تعقیب دیوان کیفری بین‌المللی را تحویل دهد و پیش‌نویس قانون الحاق سودان به اساسنامه رم را تصویب کرده و قرار است این دو موضوع در نشست مشترک شورای حاکمیتی و دولت به توافق نهایی برسد.

بنابر گزارش خبرگزاری سودان (سونا) دادستانی کل دیوان کیفری بین‌المللی نیز بر علاقه‌مندی خود برای همکاری با سودان جهت تحقق عدالت تأکید کرد.

البشیر هم اکنون در زندان کوبر در پایتخت سودانی زندانی است و از آوریل ۲۰۱۹ به سلول انفرادی منتقل شده است.

دادگاه کیفری بین‌المللی طی سال‌های ۲۰۰۹-۲۰۱۰ اتهاماتی علیه البشیر به دلیل ارتکاب جنایت جنگی و جنایت ضد بشری در منطقه دارفور صادر کرد اما او بارها ضمن رد این اتهامات، دادگاه لاهه را یک دادگاه سیاسی خوانده است.

منطقه دارفور از سال ۲۰۰۳ شاهد درگیری مسلحانه بین نیروهای دولتی و جنبش‌های مسلح شورشی است که طبق گزارش‌ها به کشته شدن ۳۰۰ هزار نفر و آوارگی حدود ۲.۵ میلیون نفر دیگر منجر شده است.

دیوان کیفری بین‌المللی نخستین دادگاه دائمی بین‌المللی برای رسیدگی به جرایم نسل‌کشی، جنایات علیه بشریت، جنایت جنگی و جنایت تجاوز است و مقر آن در لاهه هلند قرار دارد.

عمر البشیر ۱۱ آوریل ۲۰۱۹ (۲۲ فروردین ۱۳۹۸) در پی اعتراضات مردمی به اوضاع نابسامان اقتصادی و اجتماعی سودان، توسط فرماندهی ارتش این کشور از مقام رئیس‌جمهور عزل شد و پس از آن به اتهام فساد مالی در زندان به سر می‌برد.

فارس

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها