رتبه بندی بین المللی: عربستان بدترین کشور جهان است

رتبه بندی بین المللی: عربستان بدترین کشور جهان است
دوشنبه 15 شهريور 1400 - 23:11

در سایه یک نظام سرکوبگرانه که محمد بن سلمان آن را اداره می کند، عربستان به سرکوب آزادی ها با اشکال مختلف ادامه می دهد و آزادی سیاسی در این کشور تقریبا جایی ندارند.

العالم ـ عربستان

سازمان مطالعات Freedom House آمریکا، عربستان را بدترین کشور در جهان از لحاظ آزادی های سیاسی رتبه بندی کرد. این سازمان اعلام کرده است که: عربستان هفتمین کشور از لحاظ نقض آزادی ها و دموکراسی در جهان به شمار می آید و رتبه اول را در نبود آزادی های سیاسی دارد و ششمین کشور در نقض آزادی مدنی است.

سازمان ابتکار سنجش حقوق بشر به نوبه خود اعلام کرد که عربستان یکی از کشورهای ناامن از لحاظ حقوق بشر در جهان است.

ریاض از مجموع 10، رتبه 2.4 را در سلامت عمومی کسب کرد بدین معنا که بدترین کشور بعد از مکزیک از بین 36 کشوری است که اطلاعات کافی در مورد آنها حاصل شد.

ناظران امور عربستان می گویند که کارنامه ریاض در شکنجه و اعدام و قتل خارج از چارچوب دستگاه قضایی و ناپدید شدن افراد و بازداشت های ظالمانه سبب شد تا نهادهای بین المللی عربستان را بدترین کشور جهان رتبه بندی کنند.

سازمان ابتکار سنجش حقوق بشر همچنین به پرونده های داغ دیگری در عربستان از جمله منع برگزاری تجمع ها و اعتراضات، محدودیت های آزادی بیان، ناتوانی شهروندان در رای دهی و مشارکت در حیات عمومی پرداخت.

طبق گزارش سازمان خبرنگاران بدون مرز در سال 2021، عربستان همچنین در رتبه بندی جهان در مرتبه پایینی در زمینه آزادی مطبوعات قرار دارد. عربستان که توسط محمد بن سلمان ولیعهد اداره می شود از جمله سه کشور عربی است که آزادی مطبوعات را سرکوب می کند. به گفته خبرنگاران بدون مرز، عربستان همچنان دستکم 32 روزنامه نگار را تحت بازداشت دارد.

روزنامه نگاران در عربستان از بدرفتاری در زندان ها رنج می کشند؛ همچنین دولت عربستان فعالیت هر رسانه ای که مستقیما از دولت تبعیت نکند، ممنوع کرده و محدودیت هایی بر پایگاه های اینترنتی اعمال کرده است.

سازمان ابتکار سنجش حقوق بشر در گزارش خود که وضعیت رسانه ای 180 کشور را ارزیابی می کند، تاکید کرد که رسانه های آزاد در عربستان جایی ندارند. روزنامه نگاران تحت نظارت شدید قرار می گیرند حتی اگر خارج از کشور باشند.

این گزارش افزود: به رغم آنکه بن سلمان زمانی که قدرت را در ژوئن 2017 به دست گرفت، از رویکرد باز سخن گفت؛ اما سرکوب ها در این کشور به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافت.

سازمان اروپایی ـ سعودی حقوق بشر نیز تاکید کرد: عربستان همچنان به بایکوت خبری و منع روزنامه نگاران از دسترسی به اطلاعات ادامه می دهد که این امر مانعی اصلی برای روزنامه نگاران به منظور انجام فعالیت خود در انتقال اطلاعات است.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها