المرزوقی خواستار عزل و محاکمه رئیس‌جمهور تونس شد

المرزوقی خواستار عزل و محاکمه رئیس‌جمهور تونس شد
چهارشنبه 31 شهريور 1400 - 06:22

رئیس‌جمهور اسبق تونس خواستار عزل و محاکمه «قیس سعید» رئیس جمهور کنونی این کشور قبل از هرگونه برگزاری انتخابات زودهنگام شد.

العالم-تونس

«منصف المرزوقی» رئیس جمهور اسبق تونس سه شنبه شب در سخنانی خطاب به ملت تونس گفت که سخنرانی سعید درباره وضع احکام انتقالی به معنای لغو قانون اساسی است و به محض اینکه این احکام صادر شود، او (سعید) سرنوشت ما را تعیین می‌کند و این اعتراف صریح به مرگ قانون اساسی کشور است.

منصف المرزوقی گفت که قیس سعید تغییر کرد و فقط می‌توان او را چین توصیف کرد و مشروعیتش تضعیف شده و به پایان خواهد یافت که به عزل و محاکمه سعید و همه کسانی که در فاجعه تونس نقش داشته‌اند، منجر می‌شود.

رئیس جمهور اسبق تونس از همه شهروندانی که روز شنبه علیه اقدامات سعید تظاهرات کردند، خواست تا به تحرکات خود در همه جای تونس که حضور دارند، ادامه دهند.

المرزوقی راه‌حل خروج از بحران کشورش را عزل سعید و جایگزینی او با راشد الغنوشی رئیس پارلمان منتخب و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و قانونگذاری است.

حدود دو ماه گذشته، قیس سعید رئیس جمهور تونس به دنبال اعتراضات مردمی که با فراخوان برخی از احزاب و شخصیت‌های فعال در شبکه‌های اجتماعی آغاز شد، نخست وزیر را برکنار و پارلمان را به مدت یک ماه به حالت تعلیق درآورد.

«راشد الغنوشی» رئیس پارلمان تونس که ریاست جنبش النهضه را نیز بر عهده دارد و نقش مهمی در دولت‌های ائتلافی ایفا کرده است این اقدامات رئیس‌جمهور را محکوم کرده و آن ها را کودتا و حمله به دموکراسی توصیف کرد.

تسنیم

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها