گوترش: از جمهوری اسلامی ایران بابت برگزاری نشست افغانستان تشکر می‌کنم

گوترش: از جمهوری اسلامی ایران بابت برگزاری نشست افغانستان تشکر می‌کنم
چهارشنبه 5 آبان 1400 - 22:54

دبیر کل سازمان ملل متحد از جمهوری اسلامی ایران بابت برگزاری نشست افغانستان تشکر کرد و خواستار تشکیل دولت فراگیر در افغانستان شد.

العالم _ آسیا

دبیر کل سازمان ملل متحد چهارشنبه شب به وقت تهران بار ارسال پیامی ویدئویی از جمهوری اسلامی ایران بابت میزبانی نشستی در خصوص افغانستان تشکر کرد.

به گزارش وبگاه «سازمان ملل متحد» «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل در پیام خود آورده است:«من از دولت جمهوری اسلامی ایران برای سازماندهی این نشست در چنین مقطع حساسی تشکر می‌کنم. افغانستان با یک بحران انسانی مواجه و در آستانه یک فاجعه است. من می‌خواهم چهار زمینه را برای عمل برجسته کنم. اول،کمک‌های بشردوستانه. به نوبه خود و علیرغم موانع عظیم، سازمان ملل متحد در حال انجام یک عملیات بشردوستانه گسترده در این کشور است. ما با همکاری طالبان عمل کرده‌ایم که به تدریج به مناطق درخواست شده دسترسی داده و در صورت نیاز امنیت را تامین کرده‌اند.»

در ادامه این پیام آمده است: «من از کمک شما در جابجایی امدادگران و تدارکات بشردوستانه تشکر می‌کنم و همچنین می‌خواهم بر لزوم ادامه همکاری برای اطمینان از حمایت و کمک به پناهندگان تاکید کنم. حمایت بین المللی از کشورهای میزبان باید با مقیاس نیازها مطابقت داشته باشد. دوم، ما باید راه هایی برای جلوگیری از فروپاشی کامل اقتصاد افغانستان پیدا کنیم. ما باید با هم کار کنیم تا اقتصاد دوباره نفس بکشد و به مردم کمک کنیم تا زنده بمانند. تزریق نقدینگی به اقتصاد افغانستان بدون زیر پا گذاشتن قوانین بین المللی یا تضعیف اصول قابل انجام است.»

دبیر کل سازمان ملل ادامه داد: «سوم، مردم افغانستان به یک دولت فراگیر و نماینده نیاز دارند که به قوانین بشردوستانه بین‌المللی احترام بگذارد و از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی حمایت کند. من از نقض حقوق بشر، از جمله حقوق زنان، کودکان و اقلیت‌های قومی، و اخیراً حملات تروریستی وحشتناک به موسسات مذهبی که جان بسیاری را گرفت، عمیقاً ناراحت هستم. ما باید به تعامل ادامه دهیم تا به حرکت در مسیر درست کمک کنیم.»

گوترش افزود: «چهارم، افغانستان و منطقه نیز به کشوری نیاز دارند که امن باشد، نه کشوری که پناهگاه تروریسم یا مرکز قاچاق مواد مخدر باشد. این برای صلح و ثبات در منطقه و سراسر جهان حیاتی است. همه اینها موضوعاتی است که منطقه در مورد آنها منافع مشترک دارد و همه ما باید با یک صدا در مورد آنها صحبت کنیم. ما تنها با یک رویکرد واحد می توانیم به ثبات بیشتری دست یابیم.بیایید با هم برای کمک به مردم افغانستان و تأمین آینده بهتر برای همه، با عزم راسخ و بدون تأخیر عمل کنیم.»

نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان به اضافه روسیه امروز (چهارشنبه) در تهران برگزار و در پایان بیانیه‌ای مشترک صادر شد.در این نشست وزرای خارجه ایران، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و پاکستان به صورت حضوری و وزرای خارجه روسیه و چین به صورت مجازی شرکت کردند.

در این بیانیه آمده است: وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان از جمله جمهوری اسلامی ایران، جمهوری خلق چین، جمهوری اسلامی پاکستان، جمهوری تاجیکستان، ترکمنستان و جمهوری ازبکستان به اضافه فدراسیون روسیه در تاریخ ۲۷ اکتبر ۲۰۲۱ در تهران دیدار کردند.

این دیدار توسط «محمد مخبر » معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران افتتاح شد و ایشان سخنرانی جامعی در مورد وضعیت افغانستان داشتند. سپس پیام ویدئویی جناب آقای آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد در افتتاحیه نمایش داده شد. در ادامه وزرای محترم امور خارجه در مورد مسائل مربوط به افغانستان سخنرانی کردند. سپس جلسه در پی بحثها و گفتگوها در فضایی سرشار از اعتماد، تفاهم چندجانبه و رویکرد سازنده، با تصویب بیانیه مشترک وزیران خاتمه یافت.

وزرای خارجه در این بیانیه عنوان کردند: با توجه به این‌که وضعیت در افغانستان به طور اساسی تغییر کرده است برحمایت از حاکمیت ملی، استقلال سیاسی، وحدت و تمامیت ارضی افغانستان و عدم مداخله در امور داخلی آن تأکید کردند.

شرکت کنندگان با یادآوری اصول پذیرفته شده جهانی حقوق بین‌الملل و احترام به آرمان مردم افغانستان برای تحقق صلح پایدار، برای مشاهده یک افغانستان با ثبات، توسعه، رفاه و روابط هماهنگ با کشورهای همسایه ابراز امیدواری کردند.

فارس

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها