درآمد ۵ میلیارد دلاری جمهوری آذربایجان از یک طرح انرژی در خزر

درآمد ۵ میلیارد دلاری جمهوری آذربایجان از یک طرح انرژی در خزر
پنج‌شنبه 18 آذر 1400 - 16:12

درآمد سال جاری میلادی صندوق دولتی نفت جمهوری آذربایجان از طرح توسعه میادین نفتی «آذری، چراغ و گونشلی» در دریای خزر ۵ میلیارد و ۲۷۲ میلیون دلار اعلام شد.

العالم ـ آسیا

بنابر گزارش صندوق دولتی نفت جمهوری آذربایجان، درآمد سال جاری این صندوق در قالب این طرح انرژی در مقایسه با سال قبل ۵۸ درصد بیشتر بوده است.

درامد صندوق دولتی نفت جمهوری آذربایجان در سال گذشته میلادی از توسعه میادین یاد شده در دریای خزر ۳ میلیارد و ۳۳۶ میلیون دلار بوده است.

صندوق دولتی نفت جمهوری آذربایجان مجموع درآمد از طرح توسعه میادین نفتی "آذری، چراغ و گونشلی" از سال ۲۰۰۱میلادی تا به حال را ۱۵۴ میلیارد و ۶۷۷ میلیون دلار اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، طرح توسعه میادین نفتی "آذری، چراغ و گونشلی" از سوی کنسرسیوم شرکت های نفتی به پیمانکاری بریتیش پترولیوم (بی پی) که ۳۰.۳۷ درصد در این طرح به خود اختصاص داده، اجرا می شود. شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان (سوکار) ۲۵ درصد سهم در این طرح انرژی دارد.

شرکت بریتیش پترولیوم همچنین پیمانکار طرح توسعه بزرگترین میدان گازی "شاهدنیز" جمهوری آذربایجان در دریای خزر است و شرکت ملی نفت ایران نیز در این طرح گازی ۱۰ درصد سهم را به خود اختصاص داده است.

در حال حاضر بخشی از گاز طبیعی این میدان انرژی به اروپا و نیز ترکیه و گرجستان صادر می شود.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها