ارائه طرح کودتای ترامپ به کمیته تحقیقات مجلس نمایندگان آمریکا

ارائه طرح کودتای ترامپ به کمیته تحقیقات مجلس نمایندگان آمریکا
شنبه 20 آذر 1400 - 17:24

در فایلی که توسط رئیس کارکنان کاخ سفید در دوره ترامپ به کمیته تحقیقات مجلس نمایندگان درباره حمله مرگبار ششم ژانویه ارائه شده، جزئیات طرح پیشنهادی به رئیس‌جمهور سابق آمریکا برای کودتا ذکر شده است.

العالم - امریکا
پس از ناکامی دونالد ترامپ در محرمانه نگه داشتن اسناد مربوط به حمله مرگبار ششم ژانویه به کنگره، «مارک میدوز» رئیس سابق کارکنان کاخ سفید مجبور شد پاورپوینتی را که طرح کودتای ترامپ در آن ذکر شده، به کمیته منتخب مجلس نمایندگان آمریکا که در مورد این حادثه تحقیق می‌کند، ارائه کند.

پیش‌تر، یک دادگاه فدرال شامگاه پنجشنبه درخواست ترامپ برای جلوگیری از انتشار اسناد کاخ سفید درباره حمله به ساختمان کنگره در روز ششم ژانویه سال جاری میلادی را رد کرد.

کمیته تحقیقات معتقد است دستکم میزانی هماهنگی بین کاخ سفید ترامپ و سازمان‌دهندگان حمله مرگبار شش ژانویه به کنگره وجود داشته است.

به گزارش روزنامه «گاردین»، این واقعیت که میدوز یک روز قبل از حمله به ساختمان کنگره، پاورپوینتی در اختیار داشت که در آن راه‌های انجام کودتا را به تفصیل بیان می‌کرد، نشان می‌دهد که او حداقل از تلاش‌های ترامپ و متحدانش برای جلوگیری از تایید پیروزی جو بایدن در روز ششم ژانویه توسط کنگره آگاه بوده است.

این فایل با عنوان «تقلب در انتخابات، مداخله خارجی و گزینه‌ها برای ۶ ژانویه»، توصیه‌های متعددی را به ترامپ به منظور حفظ ریاست‌جمهوری برای دوره دوم بر اساس دروغ‌ها و توطئه‌های رد شده درباره تقلب گسترده در انتخابات ارائه می‌کند.

به گفته یک منبع آگاه، میدوز نسخه‌ای از پاورپوینت را که در یک ایمیل دریافت کرده بود، در ۳۸ صفحه ارائه کرد. گاردین نسخه دوم ۳۶ صفحه‌ای از آن را بررسی کرد که تفاوت‌هایی با آنچه کمیته تحقیقات مجلس نمایندگان دریافت کرد داشت، اما به گفته این منبع، عنوان و توصیه‌های آن یکسان بوده است.

در این فایل پاورپوینت آمده است که سناتورها و اعضای کنگره ابتدا باید در مورد مداخله خارجی مطلع شوند، در این مرحله ترامپ می‌تواند وضعیت اضطراری ملی را اعلام کند، همه رای‌گیری‌های الکترونیکی را نامعتبر اعلام کند و از کنگره بخواهد که با راه‌حل قابل قبول از منظر قانون اساسی موافقت کند.

فایل مذکور همچنین سه گزینه را برای مایک پنس معاون وقت رئیس‌جمهور معرفی کرده که در همه آن‌ها از او خواسته شده از نقش عمدتا تشریفاتی خود در جلسه مشترک کنگره در تاریخ ششم ژانویه سوءاستفاده کند تا مانع پیروزی بایدن و در نهایت ماندن ترامپ در کاخ سفید شود.

سوء استفاده از اختیارات پنس شامل تعدادی از گزینه‌ها بود که جایگزینی الکتورها (گزینندگان) و رد الکتورهای بایدن یا تأخیر در صدور تایید پیروزی بایدن برای امکان بررسی و شمارش آرایی بود که آن‌ها قانونی می‌دانستند.

گزینه آخر برای پنس مشابه گزینه‌ای است که همزمان در چهارم و پنجم ژانویه دستیاران ترامپ به رهبری وکلای وی رودی جولیانی و جان ایستمن و همچنین استیو بنن استراتژیست او پیش می‌بردند. وقتی مشخص شد که پنس برای همراهی با برنامه‌ها آماده نیست، ترامپ از تیم خود خواسته بود تا بررسی کنند که چگونه می‌توان کل روند را متوقف کرد.

تا زمانی که پاورپوینت تهیه شد، تمام تئوری‌ها توسط دو نفر از منتصبان ترامپ یعنی «جف روزن» سرپرست دادستانی کل و «بیل بار» سلف او رد شده بود.

این فایل تنها یکی از بیش از ۶۰۰۰ سندی است که توسط میدوز به کمیته تحقیقات ارائه شده و سایر مدارک به طور مثال شامل پیام‌های متنی است که در آن طرح کودتا مورد بحث قرار گرفته بود.

طبق گزارش‌ها، وجود این سند که طرحی برای کودتای ترامپ در آن مشخص شده، به درک آنچه در آن روز گذشت و چگونگی وقوع حمله مرگبار به کنگره آمریکا کمک می‌کند.

به گزارش فارس، ششم ژانویه (۱۷ دی سال گذشته) کنگره آمریکا در حال شمارش آرای مجمع گزینندگان (الکترال کالج) برای تایید نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر بود که بعد از اعتراض چند قانونگذار آمریکایی به نتیجه رأی‌گیری در ایالت آریزونا، ترامپ از هوادارانش خواست تظاهرات به اصطلاح مسالمت‌آمیز برگزار کنند.

حامیان ترامپ اما در جمعیت بسیار گسترده به کنگره حمله کرده و بعد از درگیر شدن با نیروهای امنیتی، راه خود را به درون ساختمان و اتاق‌های مختلف آن باز کردند. در جریان این حمله، پنج نفر از جمله یک نیروی پلیس کشته شدند.

حمله هواداران ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا استیضاح دوم او در کنگره را رقم زد. با این حال محاکمه ترامپ در مجلس سنای آمریکا با مخالفت جمهوری‌خواهان مواجه شد و شکست خورد.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها