موضع مسکو درباره پیوستن اوکراین به ناتو

موضع مسکو درباره پیوستن اوکراین به ناتو
شنبه 27 آذر 1400 - 03:02

روسیه طی پیش نویس بسته امنیتی خود خواستار ممنوعیت پیوستن اوکراین و دیگر کشورهای شوروی سابق به پیمان نظامی ناتو شده است.

العالم - اروپا

روسیه روز جمعه پیش نویس بسته امنیتی خود را منتشر کرد که طی آن خواسته که اوکراین و دیگر کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق از پیوستن به ناتو منع شده و محدودیت حضور نیرو و تسلیحات در اروپا نیز لحاظ شود.

این اسناد که به آمریکا و متحدانش ارائه داده شده خواستار ممنوعیت اعزام ناوهای جنگی آمریکا و روسیه و همچنین هواپیماهای دو طرف به مناطقی شده که از آنجا می‌توانند به قلمروی یکدیگر حمله کنند.

مسکو همچنین خواستار عقبگرد استقرار نیروهای ائتلاف ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه شده است.

پارلمان اوکراین در دسامبر ۲۰۱۴ دو قانون را اصلاح کرد و وضعیت غیرمتعهد بودن دولت در قبال اتحادیه اروپا و ناتو را کنار گذاشت. در فوریه ۲۰۱۹، پارلمان اوکراین اصلاحاتی را در قانون اساسی تصویب کرد و مسیر این کشور را به سمت اتحادیه اروپا و ناتو تضمین کرد.

بر اساس این گزارش، اوکراین ششمین کشوری است که وضعیت «شریک پیشرفته» در ناتو را دریافت می کند. «آندرس فوگ راسموسن» دبیرکل سابق ناتو پیشتر گفته بود که برای پیوستن به این ائتلاف، اوکراین باید به تعدادی معیار دست یابد که اجرای آنها زمان زیادی را می‌طلبد.

کارشناسان بر این باورند که کی‌یف تا ۲۰ سال آینده نمی‌تواند برای عضویت در ناتو درخواست دهد.

پیش از این، دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین اعلام کرده بود که آمریکا به کی‌یف درباره عضویت این کشور در ائتلاف ناتو اطمینان داده و رئیس‌جمهور اوکراین نیز آماده گفت‌وگوی مستقیم با همتای روس خود است.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها