چین یک شهر 13 میلیون نفری را به‌صورت کامل قرنطینه کرد

چین یک شهر 13 میلیون نفری را به‌صورت کامل قرنطینه کرد
جمعه 3 دی 1400 - 14:02

در حالی که تنها چند هفته تا آغاز بازی‌های المپیک زمستانی پکن در ماه بهمن باقی مانده، دولت چین یک شهر 13 میلیون نفری را پس از ثبت بیش از 200 مورد ابتلا به کرونا در آن از ابتدای ماه میلادی جاری، در قرنطینه قرار داد.

العالم - اسیا

چین تنها چند هفته مانده به میزبانی بازی‌های المپیک زمستانی پکن، شهری ۱۳ میلیون نفری را به دلیل افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در قرنطینه قرار داده است.

محدودیت‌ها در شهر «شی‌آن» در شمال شرقی استان «شاآنشی» از روز پنجشنبه اعمال شد و هیچ صحبتی در مورد زمان لغو آن‌ها نشده است.

به گزارش شبکه «الجزیره»، از زمانی که چین در سال گذشته قرنطینه شدید را برای بیش از ۱۱ میلیون نفر در شهر «ووهان» (جایی که ویروس کرونا برای اولین بار در اواخر سال ۲۰۱۹ شناسایی شد) و حوالی آن اعمال کرد، محدودیت‌های جدید سخت‌ترین موارد هستند.

طبق دستور دولت چین، یک نفر از هر خانواده هر دو روز یک بار برای خرید مایحتاج اجازه خروج خواهد داشت.

بر اساس پست‌های منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، سایر اعضای خانواده موظف هستند در خانه بمانند. افرادی که در هتل‌ها اقامت داشتند نیز باید در همانجا بمانند.

طبق این گزارش، پکن در این خصوص که آیا موارد جدید ابتلا با سویه جدید «اُمیکرون» که مسری‌تر به نظر می‌رسد و در بسیاری از نقاط جهان در حال شیوع است یا سویه دلتا مرتبط است، اطلاعی نداده است. چین تاکنون تنها هفت مورد از ابتلا به اُمیکرون را گزارش کرده که هیچ یک در شهر شی‌آن نبوده است.

«کاترینا یو» خبرنگار الجزیره، که از پکن گزارش می‌دهد، گفت که این اقدامات باعث شد جمعیت در اوایل این هفته به خواربارفروشی‌ها و بازارها هجوم آورند.

وی افزود: تاکنون هیچ موردی از سرایت سویه جدید به صورت محلی در چین نبوده، اما مقامات در حالت آماده‌باش هستند.

به نوشته الجزیره، اگرچه شیوع جدید کرونا در ۱۰۰۰ کیلومتری جنوب غربی پکن شهر میزبان المپیک رخ داده، اما هرگونه نشانه‌ای مبنی بر بدتر شدن همه‌گیری بر برگزاری این بازی‌ها سایه می‌اندازد.

به طور کلی، چین از ابتدای همه‌گیری، ۴۶۳۶ مورد فوتی و ۱۰۰۶۴۴ مورد ابتلا به کووید-۱۹ را گزارش کرده است. شهر تازه قرنطینه شده شی‌آن مرکز استان شاآنشی هم ۶۳ ابتلای محلی دیگر را در روز پنجشنبه گزارش کرد که مجموع موارد ابتلای این شهر را به دستکم ۲۱۱ مورد در هفته گذشته رساند.

سازمان جهانی بهداشت روز سه‌شنبه با اشاره به افزایش مبتلایان به سویه اومیکرون ویروس کرونا هشدار داد که طوفان جدید کرونا در راه است. سرایت سریع این گونه جدید در کشورهای اروپایی که هنوز با دلتا دست و پنجه نرم می‌کردند، آن‌ها را به سمت اعمال محمدودیت‌های شدید کشانده است.

«ماریا ون کرخوف» سرپرست فنی سازمان جهانی بهداشت اخیراً هشدار داد جهان با سونامی ابتلا به کرونا به دلیل شیوع مشترک دلتا و اُمیکرون مواجه است.

وی در این خصوص گفت: من فکر می‌کنم ما با سونامی ابتلا در جهان، هم دلتا و هم اُمیکرون مواجه هستیم. واکسیناسیون به تنهایی کافی نیست. واکسیناسیون از بیماری‌های جدی و مرگ جلوگیری می‌کند، اما به طور کامل مانع ابتلا نمی‌شود.

سویه جدید ویروس کرونا اولین بار در آفریقای جنوبی و کشورهای واقع در جنوب قاره آفریقا شناسایی شد. سازمان جهانی بهداشت تاکید کرده تحلیل‌ها نشان می‌دهد جهش‌های موجود در سویه اُمیکرون فعالیت‌های خنثی‌کننده آنتی‌بادی‌ها و در نتیجه ایمنی طبیعی بدن را کاهش می‌دهد.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها